Alergie pokarmowe powodują uciążliwe dolegliwości. Ich skutkiem mogą być choroby alergiczne układu pokarmowego, z którymi warto się zapoznać.
Choroby alergiczne
Do chorób alergicznych możemy zaliczyć wszystkie schorzenia, które powstają w wyniku działania alergenów. Nieleczone alergie, także alergie pokarmowe przyczyniają się do rozwoju chorób. Niektóre z nich są uznawane także za objawy alergii, jednak w języku medycznym możemy spotkać się z ich inną klasyfikacją. Choroby alergiczne układu pokarmowego bywają bardzo dokuczliwe dla alergików. Ich charakterystyka pozwoli je rozpoznać i odróżnić, co z pewnością przełoży się skuteczność leczenia.
Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa to ukryta reakcja organizmu na spożywane, niektóre pokarmy. Skutkiem nietolerancji pokarmowej mogą być bóle głowy, problemy skórne, jelit czy układu oddechowego. Schorzenie dotyka coraz większą liczbę osób. Nietolerancja pokarmowa różni się nieco od tradycyjnej alergii. Przyjmuje formę ukrytą, przez co trudno ją zdiagnozować.
Biegunka
Biegunka polega na zwiększonej liczbie wypróżnień w ciągu doby. Przy dolegliwościach trwających do 10 dni możemy mówić o biegunce ostrej. Jednak gdy biegunka utrzymuje się znacznie dłużej, przyjmuje formę przewlekłą. Zwykle towarzyszą jej skurcze brzucha. Biegunka często pojawia się jako objaw alergii pokarmowej.
Choroba Leśniowskiego – Crohna
Choroba, tak samo jak alergia pokarmowa jest związana z układem immunologicznym. W jelitach tworzą się stany zapalne, co jest efektem działania systemu odpornościowego. Powstałe zmiany mogą rozwinąć się w owrzodzenia i zrosty.
Refluks
Refluks to uczucie zgagi i bólu w przełyku. Przy tego typu dolegliwości, pacjenci odczuwają ból w klatce piersiowej. Refluks często pojawia się przy alergiach pokarmowych, ponieważ alergeny mogą podrażniać przewód pokarmowy, w tym przełyk.
Katarzyna Antos