choroby alergiczne

Nie tylko system immunologiczny ma związek z uczuleniami. Istotną rolę odgrywa układ pokarmowy. Jakie choroby alergiczne przewodu pokarmowego możemy wyróżnić?

Alergie pokarmowe

Układ immunologiczny może pracować nie do końca prawidłowo. Zaburzenia jego funkcjonowania mogą mieć związek z alergia. Alergeny w postaci produktów pokarmowych są wówczas przyjmowane jako szkodliwe substancje. Alergie pokarmowe to duża grupa alergii. Liczba uczulonych wciąż rośnie.

Choroby alergiczne przewodu pokarmowego

Wraz ze wzrostem alergii pokarmowych, rośnie ryzyko różnych chorób. Choroby alergiczne przewodu pokarmowego to następstwa nieleczonej alergii lub wynik silnego uczulenia. Spożywając przetworzoną żywność oraz żyjąc w zanieczyszczonym środowisku, jesteśmy narażeni na rozwój alergii i chorób z nimi związanych. W przypadku alergii pokarmowych, mowa o dolegliwościach, które powodują duży dyskomfort. Przy alergii pokarmowej powinno się wykonywać badania kontrolne układu pokarmowego. Bez odpowiedniej diagnozy oraz leczenia, możemy doprowadzić nasz organizm do poważnego stanu chorobowego, w postaci zapalenia jelit, żołądka czy refluksu przełyku.

Zapalenie jelit i żołądka

Ostra reakcja alergiczna na spożyte pokarmy może prowadzić do zapalenia jelit lub żołądka. Wymioty i częste bóle brzucha mogą świadczyć o chorobie alergicznej. Zapalenie żołądka i jelit zwykle objawia się biegunkami, zaburzeniami wchłaniania pokarmów i uczuciem dyskomfortu w jamie brzusznej. Postać miewa formę ostrą i przewlekłą. Pacjenci często nie wiążą objawów z alergią pokarmową, co utrudnia właściwe rozpoznanie choroby.

Zapalenie przełyku

alergie pokarmowePrzełyk jest tak samo narażony na działanie alergenów jak inne części przewodu pokarmowego. Zapalenie przełyku charakteryzuje się odczuwalnym pieczeniem za linią mostku oraz bólem brzucha. Chorzy mogą skarżyć się również na nudności.

Refluks przełykowy

Refluks przełykowy także pojawia się przy alergiach. Treści żołądkowe mogą być zarzucane do przełyku. Pacjenci odczuwają wtedy pieczenie w przełyku, bóle brzucha i nudności. Podobne objawy do refluksu, możemy zaobserwować przy zapaleniu przełyku.

Katarzyna Antos