Testy alergiczne umożliwiają diagnostykę uczuleń. Z ich pomocą możemy rozpoznać alergie pokarmowe. Kiedy najlepiej wykonać testy alergiczne?
Alergie pokarmowe
Alergie pokarmowe stanowią jedną z największych grup uczuleń. Dotykają osoby dorosłe oraz dzieci. Już u niemowląt stwierdza się uczulenia tego typu. Organizm człowieka może nie tolerować niektórych substancji, zawartych w pokarmach. Wówczas zostaje uruchomiony mechanizm reakcji alergicznej. Wtedy możemy zaobserwować niepokojące objawy, ze strony układu pokarmowego, oddechowego czy skóry. Wymioty, biegunki czy wysypka to tylko niektóre z dokuczliwych objawów alergii pokarmowej. Uczulać może wszystko, do mleka zaczynając, po owoce i dodatki konserwujące. Nieleczona alergia pokarmowa może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, związanych m.in. z układem pokarmowym, dlatego jej rozpoznanie ma kluczowe znaczenie w dalszym postępowaniu.
Testy alergiczne
W diagnostyce alergii, także tych pokarmowych, wykorzystuje się testy alergiczne. Badania pozwalają na stwierdzeniu, czy pacjent ma alergię oraz na co konkretnie jest uczulony. Ukazują także stopień danego uczulenia, co jest ważne przy doborze metod leczenia. Przy silnej alergii, lekarz może zlecić odczulanie. Testy wykonuje się w warunkach laboratoryjnych, niektóre pod czujnym okiem alergologa. Każda poradnia alergologiczna a nawet niektóre ośrodki zdrowia, oferują wykonanie testów na alergię.
Kiedy najlepiej wykonać testy alergiczne?
W przypadku alergii pokarmowych, nie bierzemy pod uwagę okresu pylenia roślin, jak w przypadku alergii wziewnych, chyba, że w grę wchodzą alergie krzyżowe. Z pokarmami mamy styczność niezależnie od pory roku, więc objawy towarzyszą alergikom cały rok kalendarzowy. Lekarze zalecają wykonywanie testów alergicznych w sezonie jesienno-zimowym. Wówczas ich wynik będzie bardziej obiektywny, ponieważ czynniki obecne w porze wiosenno-letniej, mogą zaburzać obraz testów. Testy z krwi, określające alergię IgE, czy IgG-zależną, możemy wykonywać w dowolnym czasie, ponieważ jest to badanie krwi. Wystarczy próbka krwi pacjenta z podejrzeniem alergii, na podstawie której bada się ilość przeciwciał w kierunku alergii pokarmowej. Ten rodzaj badania można przeprowadzić u dzieci, poniżej 3. roku życia. Inną formą diagnostyki są popularne testy skórne. Można wykonać je także z innymi odczynnikami. Osobom, u których testy przeprowadza się pierwszy raz, zwykle aplikuje się różne odczynniki, także te pokarmowe. Takie testy najlepiej przeprowadzić jesienią lub przed okresem wiosennym. W diagnostyce alergii znana jest także prowokacja pokarmowa, wykonywana tylko i wyłącznie pod okiem lekarza. To dość niebezpieczna forma badania, ponieważ niesie ryzyko wystąpienia nagłych reakcji alergicznych. Osoby, które zdecydują się na testy, nie mogą wykonać ich w okresie nasilonych objawów uczulenia, podczas przeziębienia czy grypy.
Przed podjęciem decyzji o testach, warto skonsultować się z alergologiem. Lekarz wyznaczy nam termin i dobierze właściwą metodę diagnostyczną, która pomoże w rozpoznaniu uczulenia.
Katarzyna Antos