rodzaje alergii

Nim przejdziemy do zwalczania tej nieprzyjemnej (choć w większości nie zagrażającej życiu) choroby, warto zadać sobie pytanie – czym właściwie jest alergia? Na alergie chorują wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli. Dzieje się tak dlatego, że nasz układ immunologiczny kształtowany jest od narodzin. Żyjemy w trudnych czasach, gdzie wokół wiele jest brudu i zanieczyszczeń, co niestety sprzyja rozwojowi różnych alergii.

A jakie objawy alergii najczęściej występują? Do najbardziej powszechnych można zaliczyć m.in. kichanie, suchy kaszel, świąd w nosie, zaczerwienienie spojówek, łzawienie, świąd skóry całego ciała, biegunka, częste nudności, a nawet bóle brzucha.

Współcześnie mamy wiele rodzajów alergii. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

  1. Alergie wziewne

Główne objawy, to katar, kaszel oraz duszności. Przyczyną bywa najczęściej uczulenie na: pyłki roślin, zarodniki grzybów, kurz, substancje chemiczne, czy dym papierosowy, a także na sierść zwierząt.

  1. Alergia pokarmowa

Towarzyszą jej m.in. bóle brzucha, wymioty oraz biegunki. Chorzy najczęściej uczuleni są na wybrane składniki w produktach pokarmowych m.in. na laktozę, białko oraz gluten.

  1. Alergia kontaktowa

Dochodzi do niej wtedy, gdy alergen jest w bezpośrednim kontakcie z naszą skórą. Świąd skóry, łzawienie, czy zaczerwienienie śluzówek – to najczęstsze objawy. Przyczyną jest najczęściej uczulenie na kosmetyki, biżuterię lub różnego rodzaju środki chemiczne (czyszczące).

  1. Alergie polekowe

Najgroźniejsze! Mogą prowadzić nawet do zagrożenia życia! Chorzy uczuleni są na składniki leków farmakologicznych, w tym an antybiotyki.

  1. Alergie na jad owadów

Komary, pszczoły, osy. To na nie jesteśmy zwykle uczuleni. W miejscu ugryzienia pojawia się obrzęk i świąd skory. Należy uważać, bo wyjątkowe uczulenia (szczególnie w przypadku osy, lub pszczoły) mogą prowadzić nawet do zgonu!

Źródło:

Antyalergiczny.pl

Alsos.pl

Artykuł sponsorowany