Ból brzucha, nudności, wysypka – to niektóre z dolegliwości, pojawiających się po spożyciu różnych produktów. Tego typu oznaki mogą powiedzieć nam, że to alergia pokarmowa. Jednak to badania na potwierdzenie uczulenia, rozwieją nasze wszelkie wątpliwości.
Alergia pokarmowa
Alergia pokarmowa to specyficzny rodzaj uczulenia. Jego objawy mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia alergika. Przy uczuleniach tego typy, zawsze jest mowa o ryzyku wstrząsu anafilaktycznego. Po spożyciu danego pokarmu, alergik może odczuwać takie objaw jak nudności, wymioty, wzdęcia czy obrzęk jamy ustnej. Na ciele może pojawić się wysypka skórna. Sam zapach pokarmu niekiedy wywołuje reakcje alergiczne. Alergikowi pozostaje więc unikanie uczulających produktów.
Badania na potwierdzenie uczulenia
Mimo zaobserwowanych objawów, zawsze warto wykonać odpowiednie badania, które będą podstawą do postawienia właściwej diagnozy. Dzięki temu można rozpocząć leczenie czy też dietę eliminacyjną. Testy alergiczne, wykorzystywane przy podejrzeniu alergii pokarmowej to niezbędny element diagnostyki. W każdej poradni alergologicznej wykonamy tego typu badania. Najlepiej zapytać o nie alergologa.
Testy skórne
Alergiczne testy skórne to najpopularniejsza forma rozpoznania alergii, bez względu na jej rodzaj. W uczuleniach pokarmowych wykonuje się zwykle testy skórne, na dość popularne alergeny, takie jak mleko, truskawka, pomidor, jabłko, kakao oraz przyprawy. Lista zawiera około 20 alergenów pokarmowych, które aplikuje się na skórę, następnie ją nakłuwając. Po odczekaniu kilkudziesięciu minut, można zaobserwować na skórze pewne zmiany, które najprawdopodobniej świadczą o alergii. Wielkość tych zmian oraz inne objawy towarzyszące, są podstawą do stwierdzenia uczulenia.
Testy natywne
Testy natywne również wykonuje się na skórze pacjenta. Do ich przeprowadzenia używa się jednak świeżych produktów spożywczych. Aplikacja na skórę umożliwia rozpoznanie alergii pokarmowej. Świeże alergeny są rzadziej wykorzystywane przez alergologów.
Testy z krwi
Badanie krwi jest najbezpieczniejszą formą, która może potwierdzić lub zaprzeczyć uczuleniu. Wystarczy próbka krwi, którą poddaje się analizie, uwzględniającej obecność przeciwciał IgE. Test RAST jest polecany dzieciom poniżej 3. roku życia oraz osobom, z bardzo silnymi objawami alergii.
Testy prowokacyjne
Tego typu badania wiążą się z dużym ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych, w tym wstrząsu anafilaktycznego. Testy prowokacyjne polegają na podaniu alergikowi próbki pokarmu i obserwacji reakcji jego organizmu.
Katarzyna Antos