alergia na szparagi

Szparagi to dla wielu osób wykwintne warzywo, po które zdecydowanie rzadko sięgają. Podobnie jak inne rośliny, również one mogą uczulać. Alergia na szparagi nie występuje często. Mimo tego warto poznać jej przyczyny i objawy.

Szparagi

Zielone, białe czy nawet fioletowe – szparagi w każdej postaci są pyszne i zdrowe. Zawierają mnóstwo cennych witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na pracę organizmu. Żelazo, wapń czy fluor to tylko niektóre ze składników tych warzyw. Regularne spożycie szparagów usprawnia perystaltykę jelit i wpływa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. To wdzięczne warzywa, z których przygotujemy smaczne zupy typu krem, tarty lub zapiekanki. Szparagi pełnią także rolę samodzielnego dania, przystawki czy dodatku do obiadu. Sezon na te warzywa obejmuje maj i czerwiec, choć w wielu sklepach, szparagi są dostępne przez cały rok kalendarzowy.

Alergia na szparagi

Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się smakiem tych zdrowych warzyw. Alergia na szparagi wpisuje się w grupę alergii pokarmowych. Uczulenia tego typu są powszechne zwłaszcza u dzieci. Niektóre z alergenów pokarmowych wykazują silne działanie alergizujące, przez co nawet ich mała ilość bywa niebezpieczna. Szparagi jako warzywo reagują z cebulą, skutkując tym samym reakcjami alergii krzyżowej. Alergia krzyżowa występuje wtedy,gdy organizm tak samo reaguje na inne alergeny, podobne w swojej budowie białkowej.

Alergia na szparagi – przyczyny i objawy

Mimo wielu cennych składników odżywczych, w tym witamin i błonnika pokarmowego, szparagi nie są odpowiednie dla wszystkich. Alergia na szparagi występuje bardzo rzadko. Raczej alergicy mogą ze spokojem spożywać te warzywa. Jednak osoby uczulone, które nigdy wcześniej nie próbowały szparagów, powinny ostrożnie podchodzić do ich spożycia. Dzieciom można podawać je dopiero po ukończeniu 8. miesiąca życia. Objawy, jakie mogą pojawić się po spożyciu tych warzyw to dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy jamy ustnej.

alergiaWszystkim tym, którzy mogą je jeść,jak najbardziej to zalecamy. Warto wykorzystać zdrowotne właściwości szparagów, ciesząc się jednocześnie ich smakiem. W razie pojawienia się nagłych i niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza alergologa, który będzie mógł stwierdzić, czy ma styczność z alergią na szparagi, czy też nie.

Katarzyna Antos