mięso ssaków

Mięso jest podstawowym źródłem białka w naszej diecie. To także alergen. Jak objawia się alergia na mięso ssaków?

Mięso ssaków

Na początku warto wyjść od definicji ssaków. To zwierzęta ciepłokrwiste, u których samice posiadają gruczoły mleczne. Ssaki posiadają zwykle futerko i żyją w różnym klimacie. Do ssaków, popularnych w naszym kraju zaliczamy świnie, krowy, owce, kozy czy króliki. Mięso tych zwierząt jest popularne w Polsce i chętnie spożywane. To cenne źródło białka i innych składników odżywczych. Najwięcej spożywa się u nas wieprzowiny a najmniej mięsa króliczego.

Alergia na mięso ssaków

Mięso stanowi element diety człowieka. Dostarcza białka, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mięso może być także powodem alergii pokarmowej. Alergia na mięso ssaków występuje dość rzadko. Uczulają białka mięsa czyli albuminy surowicze i immunoglobuliny. Aktyna, miozyna oraz tropomiozyna to winowajcy alergii na mięso ssaków. Najczęściej uczula wieprzowina oraz wołowina. To mięso, którego spożywamy najwięcej. Dzieci uczulone na mleko krowie mogą być również uczulone na mięso ssaków. Dodatkowo reakcje krzyżowe obserwowane są w przypadku jajek i mięsa. Choć alergia na mięso nie jest zbyt popularna, może prowadzić do silnych reakcji takich jak wstrząs anafilaktyczny. Do anafilaksji może dojść po zjedzeniu wieprzowiny lub wołowiny.

Alergia na mięso ssaków – objawy

alergia na mięso ssakówDo najczęstszych objawów alergii na mięso ssaków zaliczamy atopowe zapalenie skóry. Występuje ono szczególnie u dzieci i dotyczy mięsa wołowego. Coraz więcej dzieci boryka się z tego typu uczuleniem. Innym objawem jest astma. Alergia może być wywołana zarówno przez mięso jak i sierść zwierzęcia. Pokrzywka to także symptom uczulenia na mięso ssaków. Przy alergiach krzyżowych możemy zaobserwować nieżyt nosa. Objaw często towarzyszy astmie i pokrzywce. Najgroźniejszą formą uczulenia jest wstrząs anafilaktyczny. Ogólnoustrojowa reakcja zagraża życiu i zdrowiu, dlatego wymaga szybkiej pomocy medycznej. Znacznie silniejsze alergeny są zawarte w mięsie surowym niż w gotowanym. Dzieci w większości przypadków wyrastają z alergii a u osób dorosłych pojawia się ona bardzo rzadko.

Katarzyna Antos