Posiadanie niektórych schorzeń wiąże się z naszą niewiedzą i brakiem diagnostyki. Przyczyną różnych objawów może być alergia utajona – co należy o niej wiedzieć?
Alergia utajona – cichy wróg
Alergie mają objawy podobne do wielu innych chorób. Katar czy kaszel łatwo przypisać różnym schorzeniom. Leczeni na zupełnie inną chorobę możemy latami walczyć bezskutecznie z objawami. Lekarze rozkładają ręce, a pacjenci stają się bezsilni. Sygnałem alarmowym powinien być czas trwania objawów alergii. O ile w przypadku przeziębienia, katar szybko mija, o tyle przy uczuleniu, może towarzyszyć nam przez długi okres. Tak samo bywa z objawami skórnymi czy naszego układu pokarmowego. Niepokojące sygnały mogą występować każdorazowo po zjedzeniu danego produktu.
Alergie pokarmowe – powszechny problem
Alergia utajona najczęściej dotyczy układu pokarmowego. Objawy są tak mylące, że alergia jest często błędnie diagnozowana. Do sygnałów świadczących o alergii utajonej należą migreny, problemy skórne, dolegliwości jelitowo-żołądkowo, zmęczenie, stany depresyjne oraz otyłość. Obecny styl życia i nasze otoczenie znacząco wpływają na stan organizmu, powodując uszkodzenia bariery jelitowej. Szkodliwe bakterie z pokarmów przenikają do krwi, oddziałując niekorzystnie na pracę układu immunologicznego. Stąd proces wytwarzania przeciwciał, które rozwijają się w przewlekłą chorobę.
Utajone alergie IgE
Przy tego typu uczuleniu, objawy nie są natychmiastowe. Mogą pojawić się nawet kilka dni po spożyciu danego pokarmu, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie alergii. Osoby uczulone często nie kojarzą symptomów choroby ze zjedzonymi kilka dni wcześniej produktami spożywczymi bądź zwyczajnie ich nie pamiętają. Reakcje utajonych alergii zależnych IgE mogą być anafilaktyczne, dlatego warto obserwować zachowanie swojego organizmu. W przypadku niepokojących objawów należy udać się do lekarza, najlepiej do alergologa.
Testy alergiczne
W diagnostyce alergii utajonych pomagają testy alergiczne. W badaniach stosuje się testy skórne, prowokacyjne oraz testy z krwi. Te ostatnie, pozwalają stwierdzić obecność przeciwciał IgE, odpowiedzialnych za reakcje alergiczne. Osobom z podejrzeniem alergii bardzo często zleca się wykonanie tego typu testów, które ułatwiają dalsze postępowanie medyczne.
Alergia utajona jest trudna w rozpoznaniu. Jej diagnostyka może trwać długi czas. Wiedza na temat tego typu uczuleń pozwoli na trafniejsze określenie choroby i tym samym skuteczniejsze leczenie jej objawów.