Produkty spożywcze stanowią dużą grupę alergenów. Które ze znanych produktów to najczęstsze przyczyny alergii pokarmowych?
Problem alergii pokarmowych
Alergie pokarmowe to nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego na spożywane produkty. Znane i lubiane przez nas jedzenie nie dla wszystkich jest bezpieczne. Okazuje się, że produkty spożywcze to także alergeny, które po zjedzeniu mogą wywołać reakcje alergiczne. Te z kolei zwykle objawiają się na skórze lub dotyczą układu pokarmowego. Biegunki, wymioty czy wysypka na skórze to typowe objawy alergii pokarmowych, które są obecnie dużym problemem zarówno dla pacjentów jak i lekarzy.
Najczęstsze przyczyny alergii pokarmowych
Odnosząc się do przyczyn alergii pokarmowych należy wspomnieć o alergenach. To właśnie produkty pokarmowe powodują uczulenia pokarmowe. Żywność to obecnie jedna z największych grup alergenów, stąd tak duża liczba uczulonych na wszelkiego rodzaju jedzenie. Niektóre z produktów mają silne działanie alergizujące, inne z kolei bardzo często wywołują reakcje alergiczne.
Białko mleka
Alergia na mleko krowie to częsta przypadłość u dzieci. Niektóre wyrastają z tego typu uczulenia. Białko mleka ma działanie alergizujące. Uczulenie na mleko krowie wymaga wprowadzenia diety eliminacyjne i zastąpienia mleka krowiego produktem roślinnym. W sklepach bez problemu kupimy mleko sojowe czy kokosowe, choć to niektórych także uczula. Wtedy wapń musimy uzupełnić innymi składnikami diety.
Orzechy
Orzechy znajdują się wysoko na liście groźnych alergenów, ponieważ ich niewielka ilość może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Nie bez powodu producenci żywności mają obowiązek informowania na opakowaniach o obecności tych alergenów. Najbardziej uczulają orzechy ziemne, które znajdziemy w wielu produktach.
Ryby
Sam kontakt dotykowy z rybą czy poczucie jej zapachu może wywołać oznaki alergii pokarmowej. Alergia pokarmowa na ryby często łączy się z uczuleniem na skorupiaki. Nawet produkty zawierające niewielkie ilości ryby mogą uczulić.
Zboża
O dłuższego czasu mówi się o alergii na gluten. Nic dziwnego, skoro zboża to silne alergeny. Właściwie uczula białko zbóż, a to z kolei jest obecne nawet w wędlinach. Pszenica, żyto, owies – to zboża, których unikają alergicy. Niestety alergię trudno zdiagnozować. Zboże składa się bowiem z około 20 białek. Uczulenie na ten alergen jest często mylone z nietolerancją pokarmową lub celiakią.
Katarzyna Antos