Zioła na alergię
Towfiqu barbhuiya z Unsplash

Zioła na alergię, choć dla niektórych takie zestawienie może brzmieć nieco dziwnie, stają się bardzo popularne. Można znaleźć na ich temat coraz więcej informacji – choć tak naprawdę wiedza ta była dostępna prawie od zawsze i wykorzystywana w medycynie naturalnej oraz ludowej.

  1. Na czym polega działanie ziół na alergię?
  2. Jakie zioła stosuje się na alergię?
  3. Zalety ziół na alergię.

Silne alergie jak wiadomo wymagają zażywania leków antyhistaminowych, jednak jeśli alergia nie jest zbyt silna, to dobrze wypróbować zioła na alergię. Ich działanie potrafi być naprawdę skuteczne. I nic w tym dziwnego, pozytywne efekty leczenia ziołami alergii zostały potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że rośliny lecznicze o takim działaniu są znane medycynie ludowej od dawien dawna. Na czym więc polega moc ziół na alergię? Krótka charakterystyka w tym oto artykule.

Na czym polega działanie ziół na alergię?

Objawy alergii mogą być naprawdę przykre i skutecznie utrudnić życie. Katar, załzawione i piekący oczy, zapalenie spojówek, kaszel, pokrzywka, swędząca skóra to przypadłości, które ciężko znieść. Tym bardziej, że mogą one występować długi czas – na przykład przez cały okres pylenia rośliny, na którą alergik jest uczulony. Dlatego też w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów większość ludzi sięga po leki je niwelujące. Jak już wcześniej wspomniano, często jednak mogą wystarczyć zioła na alergię, których regularne stosowanie przynosi pożądane efekty. Podobnie jak leki na alergię, także rośliny łagodzące jej  objawy mają działanie antyhistaminowe. Bo to właśnie produkowana w organizmie ludzkim histamina powoduje większość objawów alergicznych.

Jakie zioła stosuje się na alergię?

Zioła na alergie to często rośliny bardzo popularne, a nie jakieś egzotyczne o obco brzmiących nazwach. To zioła z polskich pól i łąk, których o taką moc wielu z nas by nie podejrzewało. Jakie powszechne rośliny to zioła na alergię? Oto niektóre z nich:

  • pokrzywa,
  • nawłoć,
  • melisa,
  • rumianek,
  • czarna porzeczka (pączki),
  • wiesiołek,
  • czystek etc.

Warto wspomnieć, że zioła na alergię występują w różnej postaci http://izielnik.pl/ziola-na-alergie: suszu do zaparzania (to chyba najpopularniejsza forma), kapsułek, olejków, olejków eterycznych. Wszystko zależy od zwyczaju przyjmowania.

Jak już wcześniej wspomniano, główną zaletą roślin o działaniu antyalergicznym jest hamowanie wydzielania histaminy. Jednak to nie wszystko. Niektóre z nich są bogatym źródłem antyoksydantów (cennych nie tylko dla alergików) oraz działają przeciwzapalnie, co znakomicie pozwala łagodzić dolegliwości wywołane alergią. Trzeba pamiętać jednak o tym, że możemy być na niektóre zioła uczuleni – co właściwie z automatu oznacza, że nie możemy ich stosować na jakiekolwiek alergie. Co ciekawe, w wielu przypadkach to, czy dane zioło wywołuje u nas alergię, zależy od tego, w jakiej formie je przyjmujemy. Na przykład pokrzywa w formie herbatki zupełnie traci swoje alergizujące właściwości. Podobnie jest z rumiankiem, który może uczulać, gdy ma kontakt ze skórą, a zupełnie nie działa w ten sposób, gdy jest pity.

Zalety ziół na alergię

Choć co prawda w przypadku silnych alergii trzeba skorzystać z leków (jednak i tutaj można roślinnymi specyfikami łagodzić choćby objawy), to w przypadku tych łagodniejszych zioła na alergię mają nad lekami zdecydowaną przewagę. Przede wszystkim wywołują mniej skutków ubocznych: nie powodują senności, nie spowalniają reakcji oraz nie przyczyniają się do tycia (większość tych objawów występuje w przypadku zażywania leków antyhistaminowych). Bardzo ważne jest to, aby zioła na alergię przyjmować regularnie.