Jak sprawnie i szybko umówić się na wizytę do ginekologa
National Cancer Institute z Unsplash

Ginekolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się żeńskimi narządami rozrodczymi. Kobiety w ciągu całego swojego życia odwiedzają tego typu gabinet ginekologiczny bardzo dużo razy. Taka placówka specjalistyczna przyjmuje panie w różnym wieku. Już nastolatka niepokojąca się o to, czy nie rozwija się prawidłowo, może do takiego miejsca przyjść z mamą czy z inną bliską jej sercu osobą. W trakcie ciąży kobiety powinny regularnie, przynajmniej raz na miesiąc, przychodzić na wizytę do swojego zaufanego ginekologa-położnika. Niezbędne jest także odbywanie profilaktycznych badań, takich jak usg macicy, piersi czy cytologia, a wszystko to, żeby wykluczyć wystąpienie nowotworów. Najkorzystniej umawiać się na takie regularne spotkania z lekarzem na NFZ. Będzie można na tych wizytach zaoszczędzić.

Czy skierowanie do gabinetu ginekologicznego jest potrzebne?

W Polsce do wielu specjalistów pracujących w przychodniach potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu. Kobiety przed swoją wizytą w gabinecie ginekologicznym nie potrzebują żadnego skierowania czy zaświadczenia, że konsultacja z jeszcze jednym lekarzem jest konieczna. Ginekolog na NFZ jest tak samo łatwo dostępny, jak specjalista pracujący w prywatnym sektorze. Pacjentka, która nie ma żadnych dodatkowych informacji, gdzie w jej mieście pracuje dobry, doświadczony lekarz, może skorzystać z pomocy różnych stron internetowych. Do najbardziej wiarygodnej należy strona Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta instytucja dla wygody pacjentów w Polsce prowadzi listę, na której łatwo można odszukać dane miasto i placówkę zdrowia. Wiele osób szuka takich informacji na własną rękę. Dobrym posunięciem są fora internetowe przeznaczone dla kobiet. Dzielą się one różnymi spostrzeżeniami, poruszane są ważne dla nich tematy. Na niektórych z nich występuje także temat zdrowia, problemów związanych z płodnością, miesiączką.

Czym różni się wizyta od tej przeprowadzonej w prywatnym gabinecie?

Ginekolog na NFZ to coraz częściej wybierana opcja, odkąd ograniczono wszelkie formalności i wypisywanie dokumentów medycznych do minimum. Informacja o tym, że pacjentka ma ubezpieczenie zdrowotne znajduje się w ogólnie dostępnym systemie placówki medycznej, dlatego nie musi się ona dodatkowo stresować wypisywaniem papierów przed wizytą w gabinecie. Zachowana jest w tym miejscu intymność. Szanuje się godność kobiety, w ten sposób może ona czuć się bezpiecznie. W niejednym polskim mieście w zależności od liczby mieszkańców każda pacjentka jest w stanie znaleźć specjalistę pracującego w sektorze publicznym. Ginekolog na NFZ w tego rodzaju poradniach dostępny jest już niekiedy w tym samym tygodniu, w którym wykonano telefon do przychodni. Rejestracja przez telefon może okazać się najbardziej wygodnym posunięciem. Niektóre miejsca prowadzą także komfortowe zapisywanie pacjentek przez Internet. Ta nowoczesna metoda przyczynia się do tego, że kobieta jest w stanie szybciej odszukać najlepszy termin wizyty dla siebie i nie traci przy tym dużo czasu. W takim przypadku występuje lepszy stały kontakt między pacjentką a poradnią ginekologiczną.