Skaza białkowa to częsta przypadłość u niemowląt. Czym się charakteryzuje? Czy można zapobiec jej wystąpieniu?
Alergie pokarmowe u dzieci
Alergie pokarmowe przybierają różną postać. Niektóre z nich ujawniają się już w wieku niemowlęcym, inne zaś, pojawiają się dopiero w późniejszych latach życia dziecka. Bez wątpienia alergie to dość duży problem, nie tylko wśród najmłodszych. Poradnie alergologiczne mają pełne ręce roboty, ponieważ wciąż przybywa małych pacjentów. Alergie pokarmowe są jedną z liczniejszych grup schorzeń alergicznych, do czego przyczynia się jakość spożywanych przez nas pokarmów, stosowane w uprawie środki czy zanieczyszczenie środowiska. Walka z uczuleniami nie jest łatwa i wymaga cierpliwości. By mali pacjenci mieli bardziej komfortowe życie, specjaliści alergologii wciąż szukają skutecznych metod diagnostyki i leczenia alergii, nie tylko tych pokarmowych.
Skaza białkowa
Skaza jest rozumiana jako wada. Skaza białkowa nie jest chorobą, ale pewnego rodzaju wadą organizmu dziecka. Zaliczamy ja do alergii pokarmowych. Przyczyną schorzenia jest reakcja organizmu, na substancje zawarte w pożywieniu. Organizm malucha staje do walki z białkami, najczęściej z białkiem mleka krowiego, ale także inne alergeny mogą być winne. Wśród nich wymienia się jajka, ryby, cytrusy a nawet gluten. Mechanizm całej reakcji alergiczne zawsze wygląda identycznie, ale objawy skazy białkowej mogą być różne.
Objawy skazy białkowej
Skaza białkowa zwykle pojawia się u 2-3 miesięcznych niemowląt. Pierwsze objawy pojawiają się na skórze dziecka. Wysypka obejmuje zwykle policzki i skórę za uszami, ma postać drobnych grudek. Skóra staje się szorstka i sucha. Zmiany tego typu występują także na innych częściach ciała. Lekarze mogą zdiagnozować je jako atopowe zapalenie skóry, które słusznie, jest jedną z postaci skazy białkowej. Skaza białkowa ujawnia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Kolki, biegunki, ulewanie – to tylko niektóre z nich. Dzieci, które dotyka alergia pokarmowa mogą nie mieć apetytu i słabo przybierać na wadze. Maluchy ze skazą białkową często płaczą i są niespokojne, co może być jednym z sygnałów problemu. Z reguły, dzieci wyrastają ze skazy białkowej między 2. a 3. rokiem życia, lub nawet przed ukończeniem roczku.
Jak leczyć skazę białkową?
Alergii pokarmowej nie należy bagatelizować. Nieleczona może opóźnić rozwój dziecka. Dlatego najlepiej karmić dziecko piersią lub podawać mu mleko zastępcze, oznaczone symbolem HA. Warto ostrożnie rozszerzać dietę dziecka i wyeliminować z niej pokarm, który uczula. W przypadku alergii na mleko krowie, zrezygnujmy z podawania dziecku wszelkich wyrobów mlecznych. Wrażliwą skórę dziecka należy pielęgnować delikatnymi środkami. Na objawy ze strony układu pokarmowego pomogą domowe sposoby na kolki.
Katarzyna Antos