Rośliny strączkowe są obecne w diecie większości osób. Mają wiele cennych składników odżywczych a przede wszystkim zastępują białko w diecie wegetariańskiej. Jednocześnie to także alergeny pokarmowe, należące do grupy tych najczęściej uczulających. Czym charakteryzuje się alergia na rośliny strączkowe?
Rośliny strączkowe jako alergen
Fasola, bób, groch czy soja to popularne rośliny strączkowe strączkowe. Zajmują drugie miejsce w klasyfikacji roślin jadalnych, spożywanych przez człowieka. Wykorzystywane jako warzywa są elementem diety, dostarczającej białko a nawet substancje przeciwutleniające. Rośliny strączkowe są uprawiane także ze względów estetycznych, ponieważ posiadają barwne i atrakcyjne kwiaty. Lubiana fasola czy groch to niestety alergeny pokarmowe, które wpisujemy na listę najczęściej występujących. Uczulać mogą nie tylko białka, ale szkodliwe substancje zawarte w roślinach. Należy zaznaczyć, że do tej grupy roślin zaliczamy także orzechy arachidowe, czyli popularne fistaszki, które mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Trudno wyeliminować z diety rośliny strączkowe, ponieważ są powszechnie stosowane w produkcji żywności na całym świecie. Ich koszty uprawy i produkcji są niewielkie, a wartości odżywcze wysokie. Soja, jako jedna z bardziej popularnych roślin tego typu, jest często ukryta w pożywieniu pod innymi nazwami, takimi jak skrobia roślinna, mąka roślinna czy wywar warzywny. Soja oraz inne rośliny strączkowe są na liście najbardziej popularnych alergenów, dlatego producenci w Europie są zobowiązani do zamieszczania informacji na ich temat, na opakowaniach produktów.
Alergia i jej objawy
Równie popularną rośliną oprócz soi jest groch czy orzechy arachidowe. Częstym objawem alergii pokarmowej tego typu są dolegliwości układu pokarmowego, czyli biegunki, wymioty czy niestrawność. W przypadku wystąpienia objawów po zjedzeniu jednej z roślin, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uczulenie obejmuje także pozostałe rośliny z tego gatunku. Skutecznym lekarstwem jest dieta eliminacyjna. Wyeliminowanie z diety uczulającego produktu jest najlepszym rozwiązaniem dla alergika. Umożliwia funkcjonowanie organizmu bez uciążliwych reakcji alergicznych. Przy alergii na orzeszki ziemne, możliwy jest wstrząs anafilaktyczny, dlatego utrzymanie diety jest tak istotne. Białko sojowe, które bardzo często uczula, jest składnikiem wielu gotowych dań, dostępnych w sklepach spożywczych. Alergikom zaleca się unikanie spożycia tego typu potraw. Składnik ten bywa także w kosmetykach czy kaszkach dla dzieci, dlatego warto uważnie czytać etykiety produktów, ponieważ sam kontakt zewnętrzny z alergenem niesie ryzyko wystąpienia objawów uczulenia.
Alergia na rośliny strączkowe nie musi towarzyszyć nam przez całe życie. Zdarzają się przypadki, gdzie po diecie eliminacyjnej, organizm dobrze reaguje na ponowne wprowadzenie produktu do diety. Przy stwierdzonej alergii i jej silnych objawach, lekarze przestrzegają jednak przed lekkomyślnym spożyciem gotowych i wysoko przetworzonych produktów. Objawy alergii bywają dokuczliwe, więc osoby uczulone powinny zachować szczególną ostrożność, komponując zdrową i bezpieczną dietę.
Katarzyna Antos