testy-serologiczne

W diagnostyce alergii stosowane są różne testy specjalistyczne. Przy alergii pokarmowej wykonuje się testy serologiczne.

Testy pozwalają sprawdzić na jakie alergeny jesteśmy uczuleni. Ich wyniki umożliwiają dobranie odpowiedniego leczenia.

Testy serologiczne

Takie testy to inaczej badania krwi. Sprawdzają, czy w krwi pacjenta znajdują się przeciwciała IgE, które odpowiadają za uczulenia. Pozyskane osocze przetrzymuje się w odpowiednich warunkach. Następnie sprawdza się reakcję krwi z alergenami umieszczonymi na specjalnych paskach testowych. Jeśli okaże się, że w naszej krwi występują przeciwciała IgE, paski testowe się odbarwiają. Taka metoda jest bezpieczna dla pacjenta, który unika jakiegokolwiek kontaktu z alergenami, co w przypadku testów skórnych jest nieuniknione.

Wskazania do badań z krwi

Niektórzy pacjenci obawiają się testów skórnych. Szczególnie dzieci nie przepadają za nakłuciami igłą. Przy testach serologicznych zaś, następuje tylko jednorazowe pobranie krwi. Takie badanie potwierdza również klasyfikację osoby do terapii odczulającej. U niemowląt czy starszych osób testy z krwi będą bardziej wiarygodne. Niektóre metody badań wymagają wcześniejszego odstawienia leków czy kosmetyków, co nie jest konieczne przy badaniu IgE. Niektóre przypadki alergii są trudne do zdiagnozowania, co ułatwia wykonanie testów serologicznych. Badanie jest droższe niż wykonanie testów na skórze, jednak przy podejrzeniu alergii pokarmowej warto się na nie zdecydować.

Alergia pokarmowa

testy-serologiczne

Testy na obecność przeciwciał IgE stosuje się przy alergii pokarmowej ze względu na ich bezpieczeństwo. Podczas takiego badania, osoba uczulona nie ma kontaktu z alergenami. Nie pojawią się więc żadne reakcje alergiczne, tak jak w przypadku testów skórnych. Taka forma zapewnia komfort i pozwala ustalić właściwą diagnozę.

Diagnostyka to istotny element medycyny, umożliwiający dalszą terapię. Wykonanie odpowiednich badań dogrywa więc kluczową rolę. Alergicy wytwarzają zbyt dużą ilość przeciwciał IgE, dlatego właściwe badanie pomoże ustalić dalsze działania.