owoce-morza

Uwielbiane przez niektórych owoce morza to jeden z najsilniejszych alergenów pokarmowych.

Owoce morza kojarzą się z nadmorskim przysmakiem i afrodyzjakiem. Niestety, dla wielu osób to produkt, którego należy unikać, ponieważ może wywoływać silne reakcje alergiczne.

Owoce morza jako alergen

Owoce morza i ryby umieszcza się na listach najbardziej niebezpiecznych alergenów pokarmowych. Zawierają one szkodliwą dla alergików substancję – histaminę. Pobudzają jej wydzielanie w organizmie, co może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów uczulenia.

Objawy alergii

Alergia pokarmowa wiąże się z kilkoma typowymi objawami jak kichanie, pokrzywka czy wysypka skórna. Takie same symptomy możemy zauważyć w przypadku uczulenia na owoce morza. Już samo wdychanie oparów gotującej się potrawy a nawet bliki kontakt z osobą, która je jadła. Do najniebezpieczniejszego objawu zalicza się wstrząs anafilaktyczny. Po zjedzeniu morskich przysmaków mogą pojawić się duszności, bóle brzucha, biegunki czy wymioty.

Szkodliwe owoce morza

Pyszne skorupiaki takie jak krewetki czy kraby są uznawane za jedne z najbardziej niebezpiecznych dla alergików. To samo dotyczy ryb takich jak tuńczyk, dorsz czy węgorz. Wybierając dania, alergicy powinni pamiętać o czyhającym na nich zagrożeniu. Już niewielka ilość takich produktów może wywołać groźne reakcje alergiczne. Osoby uczulone, powinny unikać owoców morza a nawet całkowicie z nich zrezygnować.

Testy alergiczne

W celu zbadania alergii wykonuje się testy na przeciwciała IgE, prowokacyjne lub testy skórne. Dzięki odpowiednim badaniom możemy stwierdzić jak silna jest alergia na dany produkt, co ułatwi dalsze jej leczenie. Wszelkie zmiany i objawy towarzyszące testom pozwalają na prawidłową identyfikację szkodliwych alergenów, więc warto je wykonać.

Leczenie alergii

Stosowanie diety eliminacyjnej jest najskuteczniejszą metodą w leczeniu alergii pokarmowej. Wymaga całkowitego wykluczenia danych produktów z jadłospisu. Dieta jest dość rygorystyczna ale skuteczna przy tego typu uczuleniach. Przy alergii na owoce morza, zaleca się dodatkowo stosowanie leków antyhistaminowych. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, należy zastosować adrenalinę oraz wezwać jak najszybciej fachową pomoc medyczną. Osoby uczulone na owoce morza powinny uważać na spożywane produkty i zawsze mieć przy sobie odpowiednie leki.