alergia na owoce morza
Rasmus Järborg z Unsplash

Do jednych z najczęściej występujących wśród dorosłych członków populacji alergii należy uczulenie na ryby i owoce morza. Co więcej – pokarmy te zawierają wyjątkowo silne alergeny, odporne na wszelką obróbkę termiczną. Dodatkowo podczas gotowania może dojść do dodatkowej reakcji spowodowanej czynnikami wziewnymi.

Reakcja alergiczna

Reakcję alergiczną może wywołać nie tylko spożycie, ale również kontakt czy zapach mięsa ryb czy owoców morza. Ryby i owoce morza stanowią źródło wielu cennych składników odżywczych. W szczególności krewetki mają korzystny wpływ na organizm, dzięki obfitości kwasów omega – 3 (obniżającego poziom złego cholesterolu, regulującego pracę serca), cynku (zwiększającego odporność organizmu), selenu (o właściwościach antyoksydacyjnym), żelaza, a także witaminy B12. Najczęściej uczulają: kraby, krewetki, langusty, raki i homary.

 

Główne objawy

Do głównych objawów zaliczamy: zaburzenia w układzie trawiennym (biegunki, wymioty), trudności z oddychaniem, nieżyt nosa, łzawienie oczu, ucisk w klatce piersiowym oraz dolegliwości bólowe i zmiany skórne, takie jak wysypki, pokrzywki i towarzyszący im świąd. Dla odmiay mięczaki rzadko wywołują alergie – niemniej jeśli jesteśmy uczuleni na małże, kalmary, ostrygi czy ślimaki – zazwyczaj reakcje są niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia i mają duże nasilenie. Nudności, wymioty, silnne bóle brzucha, pokrzywka, świąd, zawroty głowy, omdlenia, rozległe obrzęki, trudności w oddychaniu – pojawiają się także w formie reakcji krzyżowych z różnymi gatunkami ryb. Alergia na owoce morza wymaga wyeliminowania ich z jadłospisu. Ponieważ są one tak bogate w mikro i makroelementy warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji, aby nie doprowadzić do niedoborów substancji odżywczych w organizmie.