Rabarbar już pojawił się w naszych ogrodach i ogródkach działkowych. Ten idealny składnik ciast czy domowych kompotów nie każdemu służy na zdrowie. Kiedy i dla kogo rabarbar może okazać się niebezpieczny?
Zdrowy rabarbar
Roślina ta nie jest lubiana przez wszystkich, ze względu na swój kwaśny smak. Ale z dodatkiem cukru smakuje wyśmienicie. Jest źródłem witaminy A, C oraz E. Zawiera cenne mikro i makroelementy. Ma niewiele kalorii, więc tym bardziej jest lubiany. Podczas obróbki termicznej wydziela polifenole, które działają antynowotworowo. Rabarbar oczyszcza organizm z toksyn, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Niebezpieczny rabarbar
Mimo wielu właściwości zdrowotnych, rabarbar bywa niebezpieczny. Wszystko przez obecny w nim kwas szczawiowy. Nadmierna ilość tego kwasu utrudnia przyswajanie wapnia i magnezu. Przez to w nerkach mogą tworzyć się kamienie. Osoby chore na reumatyzm czy z problemami pokarmowymi nie powinny przesadzać z ilością rabarbaru w swojej diecie. Rabarbar jest szczególnie groźny dla dzieci, ponieważ zawarty w nim kwas może zahamować rozwój malucha. Nadmiar rabarbaru wypłukuje wapń z kości oraz zębów. Jednak niewielka ilość zupełnie nie szkodzi zdrowiu. Ze względu na bezpieczeństwo, rabarbaru nie podaje się dzieciom poniżej 1. roku życia. Spożycie zbyt dużej ilości rabarbaru może działać przeczyszczająco na organizm. Alergia na rabarbar występuje bardzo rzadko. Obserwuje się związek pomiędzy spożyciem rabarbaru a uczuleniem na nikiel. Najsmaczniejszy rabarbar jest dostępny od drugiej połowy maja do końca czerwca.
Katarzyna Antos