Leczenie alergii pokarmowej

National Cancer Institute z Unsplash
National Cancer Institute z Unsplash

Nadwrażliwość pojawiająca się po spożyciu określonych pokarmów może świadczyć o problemie alergii pokarmowej, której leczenie rozpoczyna się od właściwej diagnozy. Tylko ustalenie przyczyn występowania reakcji alergicznych pozwala podjąć odpowiednie kroki w procesie leczenia i profilaktyki określonego pacjenta.

Alergię pokarmową najczęściej leczy się poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, jednak w niektórych przypadkach sięga się po rozwiązania farmaceutyczne, a także wciąż kontrowersyjne metody zastosowania immunoterapii.
Wykluczenie z diety pacjenta pokarmów uczulających, to do tej pory najczęściej stosowana forma leczenia, która w przypadku nadwrażliwości tylko na jeden typ alergenu przynosiła oczekiwane efekty. Jednak nawet utrzymanie właściwej diety nie zawsze w pełni chroni alergika przed wystąpieniem mniej lub bardziej intensywnych dolegliwości będących reakcją organizmu na przenikanie substancji uczulających. W takich przypadkach najczęściej podawane są leki przeciwhistaminowe, które najlepsze efekty przynoszą w przypadku pojawienia się zmian skórnych lub przy zespole alergii jamy ustnej. W sytuacji wystąpienia alergicznego zapalenia przełyku lub żołądka podawane są tzw. glikokortykosteroidy, a przy bardzo ciężkich objawach stosuje się terapię sterydami, które pozwalają uzyskać znacznie szybsza złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.
Immunoterapia swoista, czyli odczulanie chorego na alergie pokarmowe, uznawana jest w dalszym ciągu za mocno ryzykowną. W niektórych przypadkach po podaniu szczepionki (doustnej lub podskórnej) wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który jest niezwykle niebezpieczny dla pacjenta. Nadzieję pokłada się jednak w immunoterapii nieswoistej, polegającej na podaniu choremu immunoaktywnego peptydu, którego zadaniem jest nieswoista stymulacja układu immunologicznego. Terapia jest bezpieczniejsza niż tradycyjna forma odczulania, jednak w dalszym ciągu nie znalazła się w powszechnym systemie leczenia alergii pokarmowych.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-pokarmowe.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-pokarmowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: