alergia-pokarmowa

Alergia pokarmowa może mieć różne objawy, nie tylko takie, związane z układem pokarmowym. Jak w prosty sposób rozpoznać alergię pokarmową?

Rozpoznanie alergii bywa trudne, ponieważ objawy mogą być podobne do wielu innych chorób. Właściwa diagnoza na pewno ułatwi codzienne funkcjonowanie i dobór diety.

Alergia pokarmowa – co to za uczulenie?

Alergia pokarmowa to nietolerancja danych produktów spożywczych. Ludzki organizm może różnie reagować na przyjmowane pokarmy. Odpowiedź układu immunologicznego często związana jest z reakcjami uczuleniowymi. Niewielka ilość alergenów, zawartych w produkcie, może wywołać silne reakcje organizmu.

Jak w prosty sposób rozpoznać alergię pokarmową?

Kluczem do rozpoznania alergii pokarmowej jest obserwacja zachowania organizmu po spożyciu danych produktów. Alergia na produkty spożywcze zwykle objawia się nudnościami, biegunkami, wymiotami czy licznymi zmianami skórnymi. Wiele produktów powoduje także katar, duszności a nawet omdlenia. PO spożyciu często zauważa się wysypkę i zaczerwienienie. Pojawienie się któregoś z tych sygnałów może sygnalizować alergię pokarmową. Takie uczulenie dotyczy także mleka matki karmiącej piersią. Alergia na laktozę jest jedną z najczęściej występujących.

Testy alergiczne pomocne w diagnostyce alergii?

alergia

Do potwierdzenia bądź wykluczenia alergii pokarmowej służą testy alergiczne. Mogą być one skórne, prowokacyjne bądź wykonane z pobranej krwi. Najpopularniejsze są testy skórne, które wykonuje się poprzez nakłuwanie skóry igłą i obserwacji reakcji. Drugi rodzaj, czyli prowokacyjne, to podawanie produktów uczulających. Testy IgE to badanie krwi pod kątem występowania określonych przeciwciał. Dzięki odpowiedniej diagnostyce można wykluczyć dany alergen z diety. Alergia pokarmowa to często konieczność stosowania specjalnej diety eliminacyjnej. Takie odżywianie bywa trudne, ale nie jest niemożliwe. Obecnie dostępnych jest wiele produktów zastępczych, bezpiecznych dla alergików.

Każda niepokojąca reakcja po spożyciu danego pokarmu powinna być dla nas sygnałem alarmowym. Powtarzające się objawy mogą być wskaźnikiem uczulenie Przy obserwacji i konsultacji z alergologiem, będziemy w stanie, w prosty sposób rozpoznać alergię pokarmową. Życie ze świadomością i pewnością z pewnością będzie dla nas o wiele łatwiejsze.