alergia-na-mleko

Alergie pokarmowe są coraz bardziej powszechne u dzieci. Co zrobić, gdy dziecko zmaga się z alergią na mleko?

Uczulenie na mleko – dlaczego występuje?

Uczulenie na pokarmy to jedna z bardziej uciążliwych alergii, szczególnie w przypadku dzieci. Mleko jest produktem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju organizmu. Niestety, jest to jeden z popularniejszych alergenów. Alergia mleczna dotyka zwykle dzieci w wieku 2-3 lat. Mleko krowie zawiera kilkadziesiąt białek, które są przyczyną alergii. Najczęściej uczula jedno z nich – kazeina. Wrastająca liczba osób uczulonych, wymusza na matkach określone działania profilaktyczne. Kobiety już w okresie ciąży stosują właściwe diety. Większość z nich, w okresie karmienia piersią, podaje dzieciom preparaty zastępujące naturalne mleko. Takie zachowania mają na celu ochronę przed wystąpieniem uczulenia w późniejszych latach dziecka.

Objawy alergii na mleko

Objawy uczulenia na mleko mogą dotyczyć nie tylko układu pokarmowego i oddechowego, ale również skóry. Spożycie białka mleka bardzo często wywołuje kolki, wymioty oraz biegunki. Skutki, pojawiające się na skórze to zazwyczaj wysypka czy egzema. Alergia na mleko może prowadzić do rozwoju atopowego zapalenia skóry. Zapalenie uszu, oskrzeli czy uciążliwy kata to również sygnały alarmowe takiego uczulenia.

Co zrobić, gdy dziecko zmaga się z alergią na mleko?

mleko

Przy stwierdzonej alergii na mleko, zaleca się stosowanie diety eliminacyjnej. Odżywianie dziecka może być dość wymagające i kłopotliwe, ponieważ wiele produktów dostępnych na rynku zawiera substancje mleczne. Dieta polega na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu wszystkich produktów spożywczych, zawierających nawet śladowe ilości mleka. Zwykle stosuje się ją przez określony czas, w połączeniu ze specjalnymi mieszankami leczniczymi. Unikać należy w szczególności takich produktów jak lody, ciasta, cukierki, wędliny drobiowe czy zupy i sosy w proszku. Przy alergii na mleko należy uważnie czytać etykiety i sprawdzać skłąd danych produktów, w celu uniknięcia wszelkich reakcji alergicznych.

Alergia na mleko może minąć wraz z wiekiem dziecka. Uczulenie na pokarmy ma różne oblicza. Objawy alergiczne mogą wpływać na rozwój naszej pociechy. Stosowanie właściwej diety pomoże uniknąć przykrych skutków alergii. Pozostanie tylko radość z błogich chwil dzieciństwa, bez wspomnień o chorobie.