zdrowie

W niewielkim stopniu imbir może wywołać alergie, ale w większości przypadków jest raczej lekarstwem i to w dodatku naturalnym. Dlaczego warto go stosować?

Imbir – tajemnica wschodniej medycyny

Imbir jest nie tylko przyprawą o charakterystycznym lekko pikantnym smaku i aromacie, lecz także doskonałym lekarstwem i składnikiem kosmetyków. Od lat znany jest we wschodniej medycynie naturalnej. Dawniej był wykorzystywany nawet do obrzędów rytualnych czy zatruwania strzał. Roślina jest łatwo dostępna, czy to w formie korzenia, proszku czy suszonych płatków. Imbir jest lubianą przyprawą, szczególnie do azjatyckich i świątecznych potraw.

Imbir na zdrowie

Właściwości lecznicze imbiru są dość szerokie. Oprócz walorów smakowych, korzeń wspomaga leczenie wielu schorzeń, w tym także nowotworów. Ogranicza rozwój komórek rakowych i niweluje mdłości związane z chemioterapią. Pozostając w temacie nudności, nie możemy pominąć dolegliwości ciąży, które także zwalcza imbir. Kobiety mogą czerpać z korzyści płynących z rośliny, szczególnie przy bólach miesiączkowych. Herbatę z dodatkiem imbiru można wypić już kilka dni przed okresem. Imbir ma właściwości rozgrzewające, więc jest idealny na zimowy czas. Dzięki temu warto wykorzystać go na bóle reumatyczne i bóle stawów. Napar z imbiru pobudzi krążenie krwi. Osoby mające problem ze zbyt wysokim cholesterolem także powinny włączyć do diety imbir, szczególnie narażone na rozwój miażdżycy.

Nasze zioło okazuje się także skutecznym środkiem na przeziębienie. W okresie zwiększonej zachorowalności imbir obniży temperaturę ciała i zmniejszy obrzęk gardła, udrożni także drogi oddechowe, jeśli wykorzystamy go do inhalacji. Na zatrucia pokarmowe czy dolegliwości alergii pokarmowych możemy wypróbować imbir, szczególnie gdy czujemy się ciężko po posiłku. Miłośnicy wszelkich diet i wszyscy dążący do idealnej sylwetki będą zachwyceni,ponieważ imbir wspomaga odchudzanie i poprawia trawienie. Wpływa na pamięć i koncentrację a także zmniejsza migreny. Usuwa nadmiar wody z organizmu, przez co pomaga zwalczyć uporczywy cellulit – zmorę wielu kobiet. Jest częstym składnikiem suplementów na odchudzanie czy spalanie tłuszczu. Imbir jest także sposobem na brak energii, dlatego warto stosować go przy stanach osłabienia organizmu.

imbirNie tylko Chińczycy uwielbiają imbir. Polacy coraz częściej wykorzystują roślinę, dodając imbir nie tylko do deserów czy innych potraw, ale robiąc z niego ziołowe napary, herbaty i nalewki. Dzięki wielu cennym właściwościom, imbir jest naturalnym i skutecznym lekiem, o wiele tańszym od licznych antybiotyków i innych środków farmaceutycznych. Zdecydowanie warto go stosować, czy to w proszku, czy w formie korzenia. Korzeń imbiru dodawajmy do zimowej herbaty, zaś proszek niech będzie składnikiem owsianki czy ciasteczek. Pamiętajmy, że nie zawsze jest potrzeba, by sięgać po antybiotyki, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może okazać się imbir, który z pewnością rozgrzeje nas w mroźne dni.

Katarzyna Antos