W telewizji śniadaniowej coraz częściej mówi się o różnego rodzaju nietolerancjach – glutenu, laktozy etc. Coraz więcej celebrytów wyznaje, że przeszło na dietę eliminacyjną, czyli taką, w której unika się określonego składnika. Niestety, nie zawsze jest to przemyślane i skonsultowane z lekarzem. Dlaczego nie należy stosować diety eliminacyjnej na własną rękę?
Czy rzeczywiście cierpisz na nietolerancję pokarmową?
Zanim stwierdzisz, że gluten ci szkodzi i to on odpowiada za twoje problemy z cerą czy układem trawiennym, wykonaj stosowne badania i skonsultuj się z gastroenterologiem. Niestety, coraz więcej osób w dobie internetu stawia diagnozę na własną rękę, nie znając się na medycynie i nie wykonując rzetelnych badań. Ktoś ma trądzik, dotychczas jadał chleb pszenny, usłyszał w telewizji, że jakaś gwiazda uporała się z nim dzięki diecie bezglutenowej i zaczyna ją naśladować. Tymczasem jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję pokarmową, zapisz się na wizytę u lekarza. On po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu może zlecić ci wykonanie szczegółowych badań. Dopiero gdy one wykażą nietolerancję pokarmową, przejdziesz na dietę eliminacyjną, czyli zaczniesz unikać produktów i potraw zawierających określony składnik, który ci szkodzi.
Czy twoja alergia pokarmowa jest potwierdzona rzetelnymi badaniami?
Podobnie jest z alergią pokarmową. Dziś łatwo powiedzieć, że coś na uczula. Czy tak jest w rzeczywistości? Być może tak, ale za reakcją uczuleniową może stać inny czynnik, niż podejrzewasz. Np. często masz wysypkę na twarzy, ale uczulać może cię zarówno kosmetyk, jak i proszek, w którym pierzesz ręczniki, może to też być sprawka pomidorów dodawanych do sałatek. A czasem czegoś, o czym sam byś nie pomyślał. Dlatego gdy podejrzewasz u siebie alergię pokarmową, zgłoś się do alergologa. Specjalista będzie wiedział, jakie testy alergiczne zlecić w twoim przypadku. Jeśli one wykażą alergię pokarmową, będziesz musiał unikać określonych składników.
Dieta eliminacyjna pozbawia cię wartościowych substancji odżywczych
Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu pewnego produktu lub grupy produktów, które zawierają składnik wywołujący u ciebie niepożądane reakcje. W związku z tym należy podchodzić do niej ostrożnie. Gdy na własną rękę pozbywasz się glutenu ze swojej diety, nie jesz produktów zawierających pszenicę, żyto i jęczmień. O dziwo, jest ich całkiem sporo. Zaliczamy do nich wypieki, pieczywo, makarony, kasze, gotowe sosy i przypawy. W rezultacie pozbawiasz się innych wartościowych substancji zawartych w zbożach, w tym witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym układu nerwowego.
Trudno samemu opracować zbilansowaną dietę eliminacyjną
Gdy przechodzi się na dietę eliminacyjną, trzeba pokryć zapotrzebowanie na składniki obecne w szkodzącym nam produkcie. Nie każdy wie, jak to zrobić. W ułożeniu odpowiedniej diety pomóc może nam wykwalifikowany dietetyk. Witaminy z grupy B występują też w innych produktach niż zboża, ale trzeba wiedzieć w jakich i w jakich ilosciach.
Dieta eliminacyjna stosowana na własną rękę rodzi nietolerancje pokarmowe
Jeśli nie cierpisz na celiakię, ale przechodzisz na dietę bezglutenową, to unikając glutenu przez dłuższy czasu, rzeczywiście skazujesz się na nietolerancję tego składnika. Twój organizm przestaje sobie z nim radzić, po pewnym czasie nie będzie umiał go już strawić. Dieta eliminacyjna stosowana na własną rękę bardzo często oznacza proszenie się o kłopoty.