Hashimoto

Coraz głośniej na temat choroby Hashimoto. Jedna ze znanych polskich modelek publicznie przyznała, że zmaga się ze schorzeniem, zachęcając innych do badań i dbania o zdrowie. W leczeniu, kluczową rolę odgrywa właściwa dieta. Jak powinna wyglądać dieta Hashimoto?

Choroba Hashimoto

Hashimoto jest przewlekłą chorobą tarczycy. To ona najczęściej odpowiada za powiększenie gruczołu tarczycowego. Co do przyczyn, lekarze wciąż ich poszukują. Choroby autoimmunologiczne, takie jak Hashimoto, nie zawsze zostają szybo zdiagnozowane. Zwykle pacjenci odsyłani są z kwitkiem, a ich dolegliwości bagatelizowane. Tymczasem wystarczy odpowiednie badanie hormonów, by właściwie rozpoznać przyczynę problemów. To istotne w skutecznym leczeniu i komfortowym życiu. Hashimoto jest mylona z różnymi schorzeniami, w tym depresją, więc pacjenci zamiast u odpowiedniego specjalisty, lądują u psychologa czy psychiatry.

Odpowiednia dieta

Zmiana diety jest kluczowym elementem postępowania przy chorobie Hashimoto. Właściwe żywienie pomaga nie tylko w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ale przede wszystkim energii i dobrego samopoczucia. Listy niewskazanych pokarmów mogą przerażać. Często trudno jest wyeliminować ulubione produkty, ale warto spróbować, by zobaczyć, jak reaguje nasz organizm. Wszelkie konserwanty, zbyt duża ilość cukru, soli czy gluten lub nabiał mogą być przyczyną naszego podłego nastroju i braku siły. Właśnie gluten i nabiał są najczęściej wymienianymi produktami, które osoby chore na Hashimoto, powinny wykluczyć z codziennej diety. Należy jednak zaznaczyć, że każdemu służy bądź też nie zupełnie co innego. Ziarna czy produkty zbożowe mogą okazać się wrogiem, ale równie dobrze mogą być przyjacielem organizmu. Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia soli. Rośliny psiankowate, takie jak pomidory czy ziemniaki,również mogą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia przy Hashimoto. Warto zmniejszyć ilość takich warzyw. Podobnie z kawa, jedna filiżanka małej czarnej nie wywoła tragedii. Z zieloną herbatą bywa różnie. Tutaj, jak i w przypadku innych pokarmów oraz napojów, najważniejsza jest obserwacja reakcji organizmu. Kontrowersję budzą ryby. Powszechnie przyjmujemy, że są bardzo zdrowe i powinniśmy jeść ich zdecydowanie więcej. Ale nie w przypadku Hashimoto, choć to zależy od indywidualnego organizmu. Okazuje się, że ze spożyciem tłuszczu też nie jest kolorowo. Stosunek kwasów tłuszczowych jest zaburzony, przez co rozwija się wiele chorób. Za mało spożywamy kwasów omega-3, a za dużo omega-6.

Jeść czy nie jeść?

żywienieChorzy na Hashimoto stawiają sobie mnóstwo pytań dotyczących żywienia. Gubią się w wytycznych i rozpiskach diet, których w sieci całe mnóstwo. Nie ma jednej cudownej recepty na odżywianie. Kazdy chory musi odnaleźć swoje własne, zdrowe menu, które będzie odpowiadać mu w stu procentach. Pomocy najlepiej szukać u dietetyka i lekarza. Tylko wykwalifikowani specjaliści potrafią wskazać, co będzie dobre dla danego organizmu, a co należy wyeliminować. Konsultacje tego typu są pierwszym krokiem w walce o lepsze jutro. Dieta Hashimoto to przede wszystkim zdrowa i wartościowa dieta, którą organizm toleruje i dzięki której czuje się dobrze. Zadbajmy więc o swoje żywienie, a zauważymy znaczącą poprawę, nie tylko przy Hashimoto. Osoby, które zmieniły sposób żywienia potwierdzają, że objawy choroby stały się bardziej znośne lub całkowicie ustąpiły, co jest najlepszym dowodem, że warto spróbować.

Katarzyna Antos