Alergie to powszechny problem, który w dużej mierze dotyczy dzieci. Gdy jego przyczyną są spożywane produkty mówimy o alergii pokarmowej.
Uczulenie przez jedzenie
Już kilka tygodni po urodzeniu dziecka może okazać się, że jest ono uczulone. Substancje zawarte w podawanym jedzeniu mogą okazać się alergenami. Będą atakować one układ immunologiczny i powodować różne objawy. Wiele produktów spożywczych powoduje uciążliwe uczulenia. Składniki codziennej diety takie jak mleko, mięso, owoce i warzywa mogą wywoływać reakcje alergiczne. Niektóre z nich, tak jak orzechy mogą wywoływać bardzo silne reakcje alergiczne takie jak wstrząs anafilaktyczny. Warto aby osoby z najbliższego otoczenia dziecka tak jak szkolni rówieśnicy czy nauczyciele wiedzieli o uczuleniu naszej pociechy. W razie potrzeby szybka reakcja może okazać się pomocna. Lista produktów jest bardzo długa. Wyróżnia się kilka, które są najczęstszymi przyczynami uczuleń pokarmowych u dzieci.
Mleko – substancją uczulającą jest zawarte w nim białko.
Jajka – składnik wielu produktów spożywczych i dań takich jak makarony czy ciasta.
Zboża – niezbędny składnik pieczywa także powoduje uczulenie.
Owoce – niektóre z nich zawierają histaminę, która powoduje świąd i pokrzywkę.
Orzechy – zwłaszcza te ziemne mogą wywołać silną reakcję w postaci wstrząsu.
Uciążliwe objawy
Przy alergii pokarmowej musimy zwrócić szczególną uwagę na przyjmowane produkty oraz reakcję naszego organizmu po ich spożyciu. Wysypka na skórze, katar sienny czy wzdęcia i biegunki mogą być objawami alergii. Kiedy któryś z nich występuje po zjedzeniu jakiegoś produkty należy wyłączyć go z diety. Alergie pokarmowe wiążą się ze specjalnym jadłospisem i unikaniem produktów, które zawierają uczulające substancje. Aby dokładnie sprawdzić na co jesteśmy uczuleni należy zgłosić się do alergologa. Wykonanie testów skórnych rozwieje wszelkie wątpliwości.
Leczenie alergii pokarmowej
Podstawą w leczeniu alergii pokarmowej u dzieci jest odpowiednia dieta. Stopniowe wprowadzanie nowych produktów oraz obserwacja jest w tym przypadku niezbędna. Kiedy nasze maluchy mają duże problemy z tolerancją np. na mleko, warto wybrać się do lekarza, który może przepisać nam specjalne mleko w proszku. Takie uczulenie mija najczęściej po 3 roku życia dziecka.
Alergia pokarmowa jest dość uciążliwa, ponieważ wymaga od osób uczulonych sprawdzania danych produktów. Dostosowana do naszych potrzeb dieta zniweluje objawy alergii i pozwoli cieszyć się dzieciństwem.