Latem znacznie rzadziej gotujemy, ponieważ częściej stołujemy się na wakacyjnych wyjazdach. Gdy już najdzie nas ochota na gotowanie, pojawia się pytanie co przygotować, by wszystkich zadowolić. Chłodnik będzie idealny na letni czas! Jak go przygotować?
Chłodnik – tradycyjna zupa
Chłodnik jest najlepszą propozycja na upały. Zupa podawana na zimno była znana już w czasach szlacheckich. I choć nie była wykwintną potrawą, wręcz się nią zajadano. Jednym z najpopularniejszych i zarazem tradycyjnych chłodników jest chłodnik litewski, określany także jako chłodziec. Nawet Adam Mickiewicz zaznaczył jego obecność na soplicowym stole, na kartach Pana Tadeusza. I choć chodnik który znamy pewnie nieco różni się od tego z epopei narodowej, dorównuje mu swoim smakiem. Chłodniki można przyrządzać w wersji słodkiej i słonej. Te wytrawne z pewnością zadowolą gusta dorosłych. Zimna zupa chłodzi i orzeźwia w letni czas. Może być głównym daniem, przystawką lub dodatkiem do obiadu. Przygotowanie chłodnika nie zajmie nam dużo czasu. Znacznie dłużej będziemy czekać, aż wszystkie składniki przegryzą się i zyskają odpowiednią temperaturę. Gwarantujemy, że smak naszej wersji chłodnika zachwyci każdego miłośnika kulinariów. W alternatywie do gorących zup przygotujmy pyszny chłodnik, na bazie sezonowych i zdrowych warzyw.
Jogurtowy chłodnik
Składniki:
- 1 czerwona cebula
- 1 pęczek rzodkiewki
- 1 zielony ogórek
- 3 młode ziemniaki
- 2 jajka
- 200 g mortadeli
- świeży koperek i drobny szczypiorek
- sok z 1/2 cytryny
- 0,7 gazowanej wody mineralnej
- duży gęsty jogurt naturalny
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Rzodkiewkę oraz ogórek, który możemy wcześniej obrać ze skórki, kroimy w kostkę. Jajka gotujemy na twardo, a po ugotowaniu i wystudzeniu także kroimy w kostkę. Ugotowane, odcedzone ziemniaki traktujemy podobnie. To samo robimy z mortadelą. W wersji wegetariańskiej możemy pominąć ten składnik. Chłodnik nie straci na tym swojego niepowtarzalnego smaku. Wszystkie składniki przekładamy do miski lub garnka. Szczypiorek i koperek drobno siekamy i dodajemy do zupy. Dodajemy sok z cytryny i 9 łyżek jogurtu naturalnego. Całość zalewamy wodą mineralną, doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy i wstawiamy do lodówki na co najmniej 3 godziny, by zupa dobrze się schłodziła. Podajemy w gorący dzień i zachwycamy się smakiem pysznego chłodnika jogurtowego.
Katarzyna Antos