karmienie piersią

Alergia pokarmowa w największym stopniu dotyczy dzieci. Nawet u maluchów tuż po urodzeniu możemy zaobserwować objawy tego typu uczulenia. Co wspólnego mają alergia pokarmowa a karmienie piersią?

Alergia pokarmowa

Uczulenie na pokarmy to reakcja układu immunologicznego ana alergeny zawarte w produktach pokarmowych. Organizm może różnie na nie reagować, co objawia się zwykle objawami ze strony układu pokarmowego i skóry. Alergia pokarmowa to uciążliwa przypadłość, ponieważ utrudnia odżywianie. Dieta osoby uczulonej musi być tak skomponowana, aby nie zawierała szkodliwych alergenów. W przypadku dość powszechnych produktów to niczym wyzwanie żywieniowe dla alergika. U maluchów często diagnozuje się taką alergię na mleko krowie, która charakteryzuje się dokuczliwymi dolegliwościami skórnymi i trawiennymi.

Alergia pokarmowa a karmienie piersią

Jeśli mowa o alergii na mleko, warto poruszyć temat karmienia piersią. W przypadku uczulenia pokarmowego na mleko krowie należy odstawić mleko oraz wszelkie produkty mleczne takie jak sery czy jogurty. Powodem alergii są uczulające białka. Karmienie piersią to indywidualna sprawa każdej kobiety, ale wiadomo, ze naturalny pokarm jest najzdrowszy dla dziecka. Jeśli maluch ma alergię na mleko dostępne w sklepie, najlepiej podawać mu to własne. Jednak matka powinna zachować dietę bezmleczną, aby dziecko nie zareagowało negatywnie na podany pokarm. Może się okazać, że mleko matki wywołuje reakcje alergiczne. Wtedy warto wypróbować dietę eliminacyjną lub wprowadzić mleko zastępcze do diety dziecka. Mieszanki zastępujące mleko mają za zadanie dostarczyć niezbędnych składników odżywczych dorastającemu organizmowi. To bezpieczne produkty, które nie uczulają. karmienie dziecka piersiąDziecko może być uczulone na różne produkty pokarmowe, także takie, które są obecne w odżywianiu matki. Karmiąc dziecko piersią możemy nieświadomie przyczyniać się do wystąpienia objawów alergii pokarmowej. Większość testów alergicznych wykonuje się ok. 2-3. roku życia dziecka, dlatego zastosowanie mleka zastępczego może okazać się najlepszym rozwiązaniem na problem alergii.

Rodzice często szybciej niż lekarz zauważają pierwsze objawy uczulenia takie jak wzdęcia, biegunki czy wysypka skórna. Wtedy najlepiej wybrać się do pediatry lub alergologa, który pomoże w rozwianiu problemu, zalecając najlepszą metodę leczenia.

Katarzyna Antos