seler

Seler to popularne warzywo, które wśród alergików nie cieszy się zbyt wielkim uznaniem. Przyczyną niechlubnej opinii jest alergia na seler. Jakie są jej przyczyny, objawy oraz formy leczenia?

Alergia na seler

Alergie pokarmowe są powszechnym zjawiskiem. Stopień jego wystąpienia w dużej mierze zależy od stylu życia, czynników środowiskowych i oczywiście sposobu odżywiania. W sklepach przeważają wysoko przetworzone produkty, które chętnie kupujemy. Niestety nie są one dobre dla naszego organizmu. Ale także te naturalne jak warzywa i owoce są przyczyną wielu uczuleń. Do grupy warzyw, które dość często wywołują reakcje alergiczne zaliczamy seler. To bardzo zdrowe warzywo, które tak samo jak inne z jego grupy, czyli marchew i ziemniaki, może powodować niepokojące dolegliwości.

Przyczyny alergii na seler

Nie tylko korzeń uczula. Zarówno natka selera jak i seler naciowy mogą wywołać objawy alergii. Przyczyn uczulenia należy szukać w związkach roślinnym, które mogą być traktowane przez organizm człowieka jako wroga. Reakcje raczej pojawiają się po zjedzeniu surowego warzywa, niż po ugotowanym selerze. Alergia może mieć postać krzyżową. Seler często reaguje razem z marchwią, pyłkami brzozy czy bylicy. Wtedy osoba uczulona na jeden z tych alergenów może odczuwać objawy alergii.

Objawy uczulenia

Alergia na seler w większości występuje u osób dorosłych. Do objawów zaliczamy obrzęk naczynio-ruchowy czy wstrząs anafilaktyczny. Dolegliwości mogą także dotyczyć skóry. Pokrzywka czy zmiany skórne w okolicy ust to również możliwe skutki uczulenia na seler. Znacznie częściej możemy zaobserwować je w przypadku alergii krzyżowych. Osoby uczulone są narażone także na wstrząs anafilaktyczny. To najgroźniejszy objaw alergii. Anafilaksja to zbiór ogólnoustrojowych objawów takich jak obrzęk krtani, spadek ciśnienia krwi czy omdlenia. Wstrząs anafilaktyczny zagraża życiu alergika. W ciężkich przypadkach może prowadzić do śmierci. Na objawy anafilaksji są najbardziej narażone osoby, które nie wiedzą o swoim uczuleniu. Nawet niewielka ilość selera czy jego obecność w przyprawach może wywołać reakcje alergiczne.

Leczenie alergii

alergia na seler

Leczenie alergii na seler, podobnie jak w przypadku innych alergenów wygląda podobnie. Najlepiej unikać jedzenia potraw zawierających nawet śladowe ilości selera. Warzywo znajdziemy także w mieszankach przypraw, które wielu z nas chętnie wykorzystuje w swojej kuchni. Leki przeciwhistaminowe mogą jedynie złagodzić objawy uczulenia. Jedną z opcji leczenia jest odczulanie, ale taka metoda nie gwarantuje całkowitego wyleczenia. Alergicy muszą więc zwracać uwagę na skład potrwa i produktów spożywczych. Nawet sam kontakt z warzywem podczas gotowania czy krojenia warzyw może wywołać reakcje skórne. W takim przypadku należy go unikać.

Katarzyna Antos