Owoce należą do grupy alergenów, które mogą wywołać alergie pokarmowe. Alergia na papaję występuje dość rzadko. Jaki związek ma z niektórymi tworzywami i jak się objawia?
Egzotyczna papaja
Papaja to owoc, który w kształcie przypomina nieco dobrze znaną nam gruszkę. Owoc ma kolor pomarańczowy lub zielony, a jego miąższ przybiera barwę żółtą lub różową. Choć papaje kupimy w Polsce, nie jest to popularny owoc egzotyczny w naszym kraju. Najwięcej papai produkuje się w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Cena owocu nie zachęca do jego kupna. Papaja nie jest tania, choć ma wyjątkowy smak i wiele wartości odżywczych. Pełnię smaku otrzymamy jedząc dojrzałą papaję. Niestety owoc może także wywołać objawy alergii.
Alergia na papaję
Pyszna papaja nie może być spożywana przez wszystkich, ponieważ niesie ze sobą ryzyko alergii. Alergeny zawarte w owocu, przypominają w swojej budowie substancje, które są obecne w bananach, awokado i lateksie. Osoba uczulona na któryś z tych produktów, najprawdopodobniej będzie także uczulona na papaję. Związki owocu wywołują alergie krzyżowe. Już samo dotykanie owocu może wywołać objawy uczulenia. Efektem reakcji alergicznej będzie świąd i wysypka skórna. Po zjedzeniu papai, u osób uczulonych pojawia się zwykle świąd w obrębie jamy ustnej, pieczenie ust, gardła i języka. Objawy bardzo często dotyczą układu pokarmowego, mogą to być wzdęcia czy nudności. Inną i niezwykle groźna oznaką alergii jest wstrząs anafilaktyczny. Anafilaksja niesie ze sobą ryzyko śmierci, ponieważ objawy dotyczą zaburzeń oddychania i spadku ciśnienia tętniczego krwi. Tego typu objawy alergii, zdarzają się u osób, które wykazują bardzo silną wrażliwość na dany alergen.
Leczenie alergii na papaję
Alergie krzyżowe wymagają od alergika dużej ostrożności, szczególnie przy wprowadzaniu do diety nowych dań. W przypadku alergii na papaję, należy wykluczyć ją z diety. Pojawiające się objawy takie jak zmiany skórne, złagodzą leki przeciwhistaminowe. W sytuacji wstrząsu anafilaktycznego, niezbędne może okazać się podanie adrenaliny i szybka pomoc medyczna. Osoby uczulone na papaję, zawsze powinny pytać o skład dań egzotycznych oraz wszelkiego rodzaju drinków czy deserów, gdzie mogłaby być wykorzystana papaja.
Papaja powinna być wprowadzana do diety dziecka dopiero od 4. roku życia. Osobom z alergią na lateks nie powinno się podawać papai, ponieważ spożycie nawet niewielkiej ilości owocu, mogłoby wywołać niebezpieczne dla zdrowia reakcje alergiczne. Na papaję należy uważać podczas wycieczek w krajach egzotycznych, gdzie wiele dań opiera się na wykorzystaniu tego owocu.
Katarzyna Antos