alergia-na-bakalie

Bakalie są bardzo zdrową i smaczną przekąską oraz dodatkiem do różnych potraw i deserów. Bywają także źródłem uczuleń. Czym charakteryzuje się alergia na bakalie?

Zdrowe bakalie

Do grupy bakalii zaliczane są wszelkiego rodzaju orzechy, suszone owoce i migdały. Te wspaniałe dodatki sprawdzają się w kuchni. Dostarczają niezbędnych kalorii, energii i wiele cennych składników odżywczych. Dlatego bakalie są polecane dla osób pracujących umysłowo, uczniów oraz studentów. To znacznie bardziej zdrowsza forma przekąski niż batoniki, słone paluszki lub chipsy.

Alergia na bakalie

Bakalie to nie tylko smakowite orzechy i inne produkty ale również alergeny. Niektóre z nich mają silne właściwości uczulające, więc alergicy muszą mieć się na baczności. Objawy uczulenia mogą być różne, często dotyczą skóry czy układu oddechowego. Bakalie znajdziemy w wielu produktach takich jak ciasta, czekolady czy batony. Nawet ich niewielka ilość może wywołać reakcje alergiczne. W bakaliach znajduje się kwas salicylowy, który może prowadzić do astmy. Dlatego uczuleni na salicylany powinni uważać także na wszelkiego rodzaju orzechy.

Orzechy ziemne

To jeden z najbardziej popularnych i zarazem niebezpiecznych alergenów. U osób uczulonych wywołują silne reakcje, które pojawiają się nawet tuż po zjedzeniu małej ilości orzechów. Najczęściej występują objawy skórne takie jak wysypka oraz opuchnięcia warg czy problemy z oddychaniem. Najgroźniejszym sygnałem alergii jest jednak wstrząs anafilaktyczny.