Zaburzenia pracy układu pokarmowego oraz inne niepokojące objawy często nie są kojarzone od razu z celiakią. To podstępna i niebezpieczna choroba. Jak objawia się celiakia i jak ją leczyć?
Niska wykrywalność
Na celiakię chorują setki tysięcy ludzi w Polsce. Niestety, wiele z nich żyje w nieświadomości posiadania choroby. Celiakia może pojawić się w różnym wieku, zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Przyczyn jest wiele. Ciąża, infekcja, operacja czy stresujący tryb życia – to tylko niektóre z możliwych czynników. Diagnostyka jest trudna z powodu objawów. Bardzo często są one mylone z innymi chorobami. Przez to ludzie chorujący na celiakię, dowiadują się o schorzeniu nawet po latach. Bóle brzucha, biegunki czy anemia to także sygnały celiakii, dlatego nie należy ich w żadnym wypadku bagatelizować.
Celiakia
Celiakia to choroba autoimmunologiczna. Cechuje się nietolerancją glutenu czyli zbożowego białka. Prowadzi do upośledzenia wchłaniania składników odżywczych, przez co pacjenci mają problem z odżywianiem i prawidłową pracą układu pokarmowego. Celiakia bywa bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli nie jest leczona. Może prowadzić do kłopotów z zajściem w ciąże, osteoporozy czy nawet zaburzeń psychicznych. Celiakia niesie ze sobą również ryzyko powstania wrzodów oraz nowotworów. Szczególnie podstępna jest w sytuacji, gdy nie objawia się w żaden sposób, co dodatkowo utrudnia jej szybką diagnozę.
Diagnostyka i leczenie celiakii
Odpowiednie badania umożliwiają rozpoznanie choroby. Przy podejrzeniu celiakii wykonuje się badania serologiczne na określone przeciwciała oraz dodatkowo biopsję jelita cienkiego. Pomocne mogą okazać się również testy genetyczne. Po zdiagnozowaniu choroby rozpoczyna się leczenie, które zwykle jest oparte na diecie bezglutenowej. Ten rodzaj diety, u osób z celiakią wprowadza się na okres stały. Regeneracja uszkodzonego organizmu może trwać długi czas, dlatego niezwykle ważne jest rozpoznanie celiakii i wprowadzenie odpowiedniej diety.
Celiakia to obecnie bardzo często występująca choroba. Choć zdecydowanie więcej zachorowań obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn, równie dużą grupą są dzieci. Objawy mogą prowadzić do groźnych powikłań, dlatego należy zwrócić na nie uwagę i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Katarzyna Antos