Niebezpieczna celiakia

Niebezpieczna celiakia

Zaburzenia pracy układu pokarmowego oraz inne niepokojące objawy często nie są kojarzone od razu z celiakią. To podstępna i niebezpieczna choroba. Jak objawia się celiakia i jak ją leczyć?

Niska wykrywalność

Na celiakię chorują setki tysięcy ludzi w Polsce. Niestety, wiele z nich żyje w nieświadomości posiadania choroby. Celiakia może pojawić się w różnym wieku, zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Przyczyn jest wiele. Ciąża, infekcja, operacja czy stresujący tryb życia – to tylko niektóre z możliwych czynników. Diagnostyka jest trudna z powodu objawów. Bardzo często są one mylone z innymi chorobami. Przez to ludzie chorujący na celiakię, dowiadują się o schorzeniu nawet po latach. Bóle brzucha, biegunki czy anemia to także sygnały celiakii, dlatego nie należy ich w żadnym wypadku bagatelizować.

Celiakia

Celiakia to choroba autoimmunologiczna. Cechuje się nietolerancją glutenu czyli zbożowego białka. Prowadzi do upośledzenia wchłaniania składników odżywczych, przez co pacjenci mają problem z odżywianiem i prawidłową pracą układu pokarmowego. Celiakia bywa bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli nie jest leczona. Może prowadzić do kłopotów z zajściem w ciąże, osteoporozy czy nawet zaburzeń psychicznych. Celiakia niesie ze sobą również ryzyko powstania wrzodów oraz nowotworów. Szczególnie podstępna jest w sytuacji, gdy nie objawia się w żaden sposób, co dodatkowo utrudnia jej szybką diagnozę.

Diagnostyka i leczenie celiakii

nietolerancja-glutenu

Odpowiednie badania umożliwiają rozpoznanie choroby. Przy podejrzeniu celiakii wykonuje się badania serologiczne na określone przeciwciała oraz dodatkowo biopsję jelita cienkiego. Pomocne mogą okazać się również testy genetyczne. Po zdiagnozowaniu choroby rozpoczyna się leczenie, które zwykle jest oparte na diecie bezglutenowej. Ten rodzaj diety, u osób z celiakią wprowadza się na okres stały. Regeneracja uszkodzonego organizmu może trwać długi czas, dlatego niezwykle ważne jest rozpoznanie celiakii i wprowadzenie odpowiedniej diety.

Celiakia to obecnie bardzo często występująca choroba. Choć zdecydowanie więcej zachorowań obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn, równie dużą grupą są dzieci. Objawy mogą prowadzić do groźnych powikłań, dlatego należy zwrócić na nie uwagę i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Katarzyna Antos

*Treści zawarte na serwisie Alergie-pokarmowe.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-pokarmowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: