dieta-z-glutenem-u-niemowlaka

Nietolerancja glutenu to obecnie duży problem zarówno u dzieci jak i dorosłych. Powstaje coraz więcej bezglutenowych diet. Rodzice często nie wiedzą jak powinno wyglądać dawkowanie i jadłospis zawierający gluten. Czy dieta niemowlaka powinna zawierać gluten?

Składnik wielu produktów

Prawidłowy dobór produktów zawierających gluten może być wyzwaniem dla rodziców. Gluten jest białkiem roślinnym, znajdującym się różnych gatunkach zbóż takich jak pszenica, jęczmień czy orkisz. Znajduje się we wszystkich produktach, które mają w składzie te zboża. Ten składnik wielu produktów zawiera również substancje uczulające. Może wywoływać reakcje alergiczne oraz poważne choroby trzewne takie jak celiakia. Wiąże się to ze ścisłą dietą, całkowicie wykluczającą gluten oraz dokuczliwymi zaburzeniami układu pokarmowego. Znacząco utrudnić ona może codzienne funkcjonowanie. Uczulenia te często trudno zdiagnozować od razu. Bóle brzucha czy wzdęcia to częste objawy wszelkich zaburzeń, stąd trudności w zdiagnozowaniu celiakii.

Formy dawkowania

Zasady żywienia dotyczące maluchów również obejmują temat tolerancji na tajemniczy dla wielu osób gluten. Organizmy małych dzieci należy stopniowo przyzwyczajać do tego białka. Niemowlętom karmionym naturalnie, wyłącznie mlekiem matki należy podawać bardzo małe ilości glutenu. Najlepiej w okresie 5-6 miesiąca dziecka. U karmionych sztucznie nie należy podawać go wcześniej niż w 5 miesiącu życia i nie później niż pod koniec 6 miesiąca. Oswajanie z glutenem powinno trwać przez okres około 2 miesięcy. Dopiero od 7 miesiąca życia dziecka możemy podawać pełne porcje kaszki bądź biszkopty czy chleb – oczywiście bez skórki. Taka forma diety może zapobiec pojawieniem się alergii na gluten w przyszłości.

dieta-niemowlaka

Sposoby podawania

Najlepiej zacząć od bardzo małych porcji produktów takich jak kasza manna czy pszenna, którą możemy dodać do zupy lub mleka. Wystarczą zaledwie 2-3 gramy na 100 ml płynu podawane raz dziennie. Na rynku dostępne są także gotowe kaszki i kleiki zawierające gluten, które szybko przygotujemy w domu.

Pamiętajmy, że niemowlęce organizmy są bardzo wrażliwe i dopiero się rozwijają. Bacznie obserwujmy zachowania dzieci po spożyciu produktów zawierających gluten. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów należy udać się natychmiast do specjalisty.