Jednym z niebezpiecznych dla zdrowia uczuleń jest alergia na krewetki. Jakie są jej charakterystyczne objawy?
Alergia na krewetki
Owoce morza znajdują się na liście najbardziej niebezpiecznych alergenów w przypadku alergii pokarmowej. Ten rodzaj uczulenia jest związany z występowaniem w organizmie osoby uczulonej swoistych przeciwciał. Krewetki to skorupiaki, które także mogą wywołać reakcje alergiczne. Alergię na nie mogą mieć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. W każdym momencie życia może pojawić się u nas uczulenie na taki produkt. Niestety bardzo rzadko się z takiej alergii wyrasta. Krewetki są bardzo smaczne ale ich mięso oraz pancerze, zawierają uczulające białka. Nawet po obróbce termicznej zachowują one swoje właściwości, co może być uciążliwe, jeśli jesteśmy zwolennikami morskich smaków. Objawy alergii na krewetki mogą dotyczyć różnych układów naszego organizmu. Niektóre z nich zagrażają naszemu zdrowi i życiu.
Objawy układu pokarmowego
Najbardziej charakterystyczne dla alergii pokarmowych i uczulenia na krewetki są objawy, dotyczące naszego układu pokarmowego. Mogą pojawić się chwilę po zjedzeniu samych krewetek lub potrawy z ich dodatkiem. Już niewielka ilość w postaci jednej czy dwóch smacznych skorupiaków może wywołać takie objawy jak nudności, ból brzucha, biegunki, zaparcia czy wymioty.
Objawy układu oddechowego
Nie tylko spożycie krewetek jest niebezpieczne dla osób z alergią. Samo wdychanie oparów gotujących się skorupiaków może powodować reakcje alergiczne. Wystarczy także przygotowanie zupełnie innej potrawy w kuchni, gdzie znajdują się krewetki, np. przez kontakt z nożem czy deską. Do objawów układu oddechowego należą duszności. Problem ze drożnością dróg oddechowych może być groźny, więc przy tego typu symptomach alergii należy natychmiast zareagować.
Skórne symptomy alergii
Białka zawarte w krewetkach często prowadzą do pojawienia się objawów skórnych. Szczególnie narażone są na nie osoby z atopowym zapaleniem skóry oraz dorośli. Spożycie krewetek może zakończyć się wysypką czy zaczerwieniem skóry. Tego typu objawy zwykle szybko mijają, jednak przy dłuższym czasie ich występowania, warto udać się do alergologa, który przepisze nam odpowiednie środki farmakologiczne.
Wstrząs anafilaktyczny
Wstrząs anafilaktyczny to najbardziej groźna reakcja alergiczna, ponieważ może skończyć się śmiercią. Jego objawy dotyczą całego organizmu człowieka. Przy wstrząsie może pojawić się gorączka, rumień na ciele, problemy z oddychaniem oraz utrata przytomności. Wstrząs anafilaktyczny wymaga natychmiastowej reakcji i pomocy choremu. Zwykle podaje się zastrzyk z adrenaliną, która już po kilku minutach niweluje jego niebezpieczne objawy.