Alergie pokarmowe są coraz częściej wykrywane. Na czym polega diagnostyka alergii pokarmowych? Czy stosowane w medycynie metody są skuteczne?
Alergie pokarmowe
Uczulenie na produkty pokarmowe to bardzo powszechny rodzaj alergii. Tego typu problem w dużej mierze dotyka najmłodszych. Do jego skali przyczynia się rodzaj jedzenia. Coraz częściej sięgamy po przetworzone produkty, nafaszerowane chemicznymi dodatkami. Okazuje się, że także zdrowe produkty naturalne, mogą uczulać. Jedzenie odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Bez niego nasz organizm nie pracował by prawidłowo. Jednak pokarm jest także przyczyną równych dolegliwości. Alergie pokarmowe budzą coraz większe zainteresowanie, stąd także różnorodność metod ich rozpoznawania.
Diagnostyka alergii pokarmowych
Diagnostyka alergii pokarmowych polega na rozpoznaniu przyczyny pojawiających się dolegliwości. Bada się zarówno grupy jak i poszczególne alergeny pokarmowe. Metody badawcze, stosowane przez alergologów, umożliwiają skuteczne leczenie alergii. Poznanie przyczyny jest podstawą w określeniu, jaki produkt należy wykluczyć z diety.
Testy skórne
Testy skórne to najbardziej charakterystyczne dla polskiej alergologii testy. Pozwalają na szybie sprawdzenie działania alergenów. Podstawowy test zawiera około 20 alergenów, najbardziej znanych produktów takich jak mleko, truskawka, marchew, pomidor, jaja czy ryby. Alergeny aplikuje się za pomocą pipety na skórę. Następnie nacina się się jej powierzchnię, aby doszło do kontaktu z krwią. Po odczekaniu wyznaczonego czasu odczytuje się obraz ze skóry. Pojawienie się zaczerwienienia, bąbli czy świąd zwykle zwiastuje o alergii.
Testy z krwi
Testy z krwi pozwalają na określenie ilości przeciwciał IgE, odpowiedzialnych za mechanizm alergii. Ich podwyższony stan może świadczyć o alergii. Jednak testy tego rodzaju są tylko dodatkiem diagnostycznym. Nie są traktowane jako podstawa w określeniu alergii. Wynik testu często okazuje się niezgodny z całą diagnozą lekarską, dlatego testy z krwi warto wykonać jako dodatkowe badanie, przy podejrzeniu alergii.
Testy prowokacyjne
Prowokacja pokarmowa to niebezpieczne badanie. Po podaniu alergenu, obserwuje się reakcję pacjenta. Przy takim teście może dojść do silnych reakcji alergicznych.Testy prowokacyjne zazwyczaj są wykonywane jako badanie sprawdzające, po przejściu na dietę eliminacyjną. Mogą wywołać bezpośrednie reakcje organizmu na dany alergen w postaci produktu pokarmowego.
Katarzyna Antos