mycie

Zapominając o tak banalnej czynności jak umycie owoców i warzyw, narażamy swoje zdrowie. Zawarte na nich substancje chemiczne i zanieczyszczenia mogą nam zaszkodzić. Jak więc dokładnie myć owoce i warzywa?

Czystość nie tylko w kuchni

Wyobraźcie dobie, że jecie w eleganckiej restauracji sałatkę, a pod waszymi zębami chrzęści piasek. Pewnie straciliście w jednej chwili apetyt. Ale taki niewinny piasek to tylko kropla w morzu. Właśnie po to, aby uniknąć takich wpadek, każda kuchnia musi spełniać wymogi sanepidu. Wszystkie produkty muszą być czyste, tak samo jak ręce kucharzy. Nie bez powodu panie zakładają czepki. W innym wypadku podawane dania obfitowałyby w dodatki, których wcale nie zamawialiśmy. Higiena pracy oraz mycie warzyw i owoców nie jest obecna tylko w profesjonalnych punktach gastronomicznych, Także w domu czy poza nim musimy pamiętać o ich myciu. Czyste jedzenie jest bezpieczne, więc nie warto ryzykować zakażeniem pokarmowym czy innymi chorobami.

Prawidłowe mycie

Zanim przystąpimy do mycia produktów spożywczych, zadbajmy o czystość rąk i miejsca pracy. Zlew powinien być umyty a gąbka czysta. To samo dotyczy naszych dłoni, Myjmy je przez 20 sekund, z użyciem mydła. Następnie możemy zająć się warzywami i owocami. Odetnijmy wszelkie zgniłe listki czy uszkodzone korzenie. Przy kupowaniu zwróćmy uwagę na ich stan. Wybierajmy te najzdrowsze i najświeższe. Warzywa i owoce myjemy pod bieżącą, ciepłą wodą. Grzyby czy brokuły warto wcześniej namoczyć w wodzie, co pozwoli lepiej usunąć piasek. Dary natury możemy także przepłukać w delikatnym roztworze wody z ocet czy wody z sodą, ponownie płucząc je później w w czystej wodzie. warzywaNie zapominajmy o osuszeniu warzyw i owoców. Do tej czynności idealne będą jednorazowe ręczniki papierowe, Dobrze chłoną wodę i pozwolą na szybkie wysuszenie. Najlepiej myć warzywa i owoce tuż po przyniesieniu ich do domu. Taki nawyk pozwoli zachować nam zdrowie. A dzieci, które często zapominają o umyciu owoców, sięgną po czyste produkty, gotowe do spożycia bez żadnych obaw. Miejsca gdzie przechowujemy nasze jedzenie również muszą być czyste. Pamiętajmy o ich regularnym myciu najlepiej wodą z octem lub środkami, które są do tego przeznaczone.

Zatrucia pokarmowe to częsta przypadłość, nie tylko wśród dzieci ale także dorosłych. Nieodpowiednia higiena jest jednym z ich przyczyn, dlatego myjmy owoce i warzywa. Pamiętajmy o dobrych nawykach, które pozwalają nam zachować bezpieczeństwo zdrowia.

Katarzyna Antos