Gdy w życiu codziennym zaczynają nam dokuczać symptomy nie mające żadnej wyraźnej przyczyny, powinno się jak najszybciej ją znaleźć. Często powodem męczącego kataru, podrażnień skóry czy swędzących oczu jest alergia. By ją zdiagnozować należy umówić się na konsultacje do specjalisty. Radzimy z jakimi objawami udać się do alergologa!
Czym zajmuje się alergolog?
Alergolog to lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu schorzeń alergicznych. Przypadłości te są wywoływane przez nieprawidłowe działanie układu autoimmunologicznego, który zaczyna traktować niegroźne czynniki zewnętrzne jako potencjalnie niebezpieczne. W takich okolicznościach organizm wytarza antyciała, uwalniające mediatory stanu zapalnego. Te wywołują szereg różnych symptomów – od kataru do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.
Uczulenie mogą wywoływać najróżniejsze substancje. Alergeny dzieli się na:
- pokarmowe (enzymy pochodzące z produktów spożywczych, m.in. mleka czy orzechów),
- wziewne (m.in. kurz, pyłki traw, chwastów i drzew, zarodniki grzybów),
- kontaktowe (tworzywa, materiały i środki chemiczne oddziałujące na skórę, m.in. tworzywa sztuczne, konserwanty z kosmetyków, metale),
- farmakologiczne (m.in. antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne),
- biologiczne (m.in. jad owadów żądlących).
Kiedy wybrać się na konsultacje alergologiczne?
Konsultacje alergologiczne są konieczne w każdej sytuacji, w której zauważy się nietypowe, przewlekłe objawy. Do najczęstszych symptomów alergii zalicza się podrażnienie górnych dróg oddechowych (oraz związane z nimi katar, kaszel i duszności), problemy gastryczne, zmiany skórne, świąd czy opuchliznę. Jeśli występują w krótkim czasie po jakieś aktywności (np. zjedzeniu czegoś, pogłaskaniu kota, dotykaniu jakiegoś przedmiotu) czy w konkretnych okolicznościach (np. podczas wiosennych spacerów czy sprzątania w domu), można niemalże mieć pewność, że jest to uczulenie.
Alergolog sprawdza co dokładnie powoduje męczące objawy oraz proponuje odpowiednie leczenie. Dzięki temu można też dowiedzieć się, co konkretnie wywołuje niepożądane reakcje oraz zdiagnozować schorzenie. W ten sposób uzyska się pomoc w przypadku lekkich uczuleń, ale też takich przypadłości jak m.in.: astma alergiczna, atopowe zapalenie skóry czy dermografizm.
Jak wyglądają konsultacje alergologiczne?
Alergolog najpierw przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentem, który pozwoli mu ustalić co najprawdopodobniej wywołuje reakcje uczuleniowe oraz pomoże poznać ogólny stan zdrowia. Następnie wykonuje niezbędną diagnostykę, m.in. badania krwi, testy skórne i prowokacyjne czy badania czynnościowe układu oddechowego. Po ustaleniu przyczyny przepisuje odpowiednie leki oraz edukuje pacjenta w zakresie tego, jakie działania profilaktyczne powinien podjąć. Często zaleca również wprowadzenie konkretnej diety, pomocniczych kosmetyków itp.
Specjalista alergolog w Kartuzach może także zakwalifikować i przeprowadzić swoistą immunoterapię, czyli tzw. odczulanie. Dzięki temu można złagodzić reakcję organizmu na alergeny, a nawet całkowicie pozbyć się uczulenia. Wiele osób decyduje się na taką kurację np. w przypadku, gdy ma uczulenie na kocią lub psią sierść. Po terapii zazwyczaj będzie można posiadać własnego pupila, bez narażania się na przewlekły katar czy kaszel. Pamiętać jednak należy, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do odczulania i że nie każde odczulanie można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych.
Alergia jest uciążliwa, czasem bywa też niebezpieczna – ostre przypadki mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Jeśli więc zauważy się jakieś niepokojące objawy o podłożu alergicznym, warto udać się do lekarza, by dowiedzieć się jak poradzić sobie z dolegliwościami.