Jak znaleźć dobrego okulistę dziecięcego
Jeremy Bezanger z Unsplash

Jednym z najbardziej skomplikowanych narządów w organizmie człowieka jest oko. Narząd wzroku odpowiada za dostarczenie 80% wszystkich bodźców z otaczającego świata. Obrazy są przetwarzane przez mózg. Narząd wzroku jest odpowiedzialny za prawidłową koordynację ruchową, utrzymanie równowagi oraz rozpoznanie kształtów i kolorów. Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku jest jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na prawidłowy rozwój człowieka i sprawny przebieg procesu poznawania świata. Rozwój widzenia, szczególnie w pierwszych miesiącach życia jest procesem bardzo dynamicznym. Widzenie u dziecka rozwija się od urodzenia do około 8 roku życia, dlatego szczególnie w tym okresie należy zadbać jego prawidłowy rozwój i skorygowanie wad wzroku. Diagnostyką i leczeniem wad wzroku oraz chorób oczu u dzieci i młodzieży zajmuje się okulista dziecięcy.

Kiedy należy udać się do okulisty dziecięcego?

Pierwsze badanie wzroku wykonuje się u dziecka od razu po narodzinach, następnie badanie profilaktyczne po ukończeniu trzeciego miesiąca życia, kontrola wzroku u dwu i trzylatków, badania bilansowe wzroku przedszkolaków i badania kontrolne wzroku uczniów. W trosce o prawidłowy rozwój dziecka rodzice powinni dopilnować terminów badań kontrolnych. Wizyta u okulisty dziecięcego jest konieczna, jeśli zauważymy u dziecka niepokojące objawy takie jak: nienawiązywanie przez noworodka kontaktu wzrokowego z otoczeniem, niesymetryczne ruchy źrenic, brak reakcji na światło, częste mrużenie i przecieranie oczu, zaczerwienienie i podrażnienie oczu, częste łzawienie, przysuwanie przedmiotów blisko twarzy, problemy z rozpoznawaniem kolorów, problemy z nauką czytania, niestaranne pisanie. Dziecko najczęściej samo się nie poskarży, dlatego wychwycenie niepokojących objawów należy do rodziców i opiekunów. Okulista dziecięcy udziela również pomocy w stanach nagłych urazów i uszkodzeń oka.

Wizyta u okulisty dziecięcego

Wizyta u okulisty najczęściej wiąże się ze stresem i mało przyjemnym przeżyciem, dlatego okulista dziecięcy powinien wykazywać dużą cierpliwość i empatię. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci rodzice powinni odpowiednio przygotować dziecko do spotkania z okulistą. Można z dzieckiem przeprowadzić szczera rozmowę i odpowiednio ukierunkować go w stronę dobrej zabawy. Wizyta u lekarz trwa najczęściej 10-30 minut. Po przeprowadzeniu wywiadu z małym pacjentem i rodzicem przeprowadzana jest diagnostyka. Stresujące może być podanie specjalnych kropli służących do rozszerzania źrenic i rozluźnienia mięśni oka. Zapuszczenie kropli umożliwia dalszą diagnostykę z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. W razie potrzeby okulista dobiera okulary korekcyjne lub kieruje na dalsze badania specjalistyczne.

Jak znaleźć okulistę dziecięcego z dobrym podejściem do dzieci?

Najważniejszy jest profesjonalizm lekarza, który najłatwiej zweryfikować już podczas wizyty.  Żeby jednak niepotrzebnie nie niepokoić malca, przed umówieniem dziecka na wizytę do specjalisty, rodzice powinni przeprowadzić dokładne rozpoznanie. Informację na temat doświadczenia wybranego okulisty można zweryfikować na forach tematycznych, wśród znajomych i przyjaciół. Pozyskane opinie na temat pracy konkretnego lekarza z pewnością będą pomocne. W Krakowie warto umówić wizytę u okulisty dziecięcego w Centrum Medycznym Scanmed S.A.: https://scanmed.pl/specjalizacje/okulistyka-dziecieca/krakow