Zupa szczawiowa wielu osobom kojarzy się czasami dzieciństwa i raczej niezbyt ulubionym daniem. Szczaw to źródło zdrowia, dlatego warto wprowadzić go do menu. Co takiego zawdzięczamy roślinie i jak możemy ją przygotować?
Szczaw na łące
Szczaw to roślina, która rośnie w naszym kraju. Często występuje dziko na łąkach, chodź hodujemy go także na działkach czy przydomowych ogródkach. Wyróżniamy różne gatunki szczawiu, wiele z nich jest jadalnych. Warzywo ma zielone liście, które swoim wyglądem przypominają popularny szpinak. Szczaw jednak różni się smakiem, który jest dość kwaśny. Roślina bywa wykorzystywana także leczniczo. Kwaśny smak, szczaw zawdzięcza dużej ilości witaminy C, która wzmacnia odporność organizmu. Dodatkowo zapewnia wsparcie przy anemii oraz opóźnia procesy starzenia się. Bez wątpienia działa korzystnie na ludzkie zdrowie, a szczaw zapewni nam jej naturalną dawkę. Wyciąg ze szczawiu znajdziemy w niektórych farmaceutykach, zwłaszcza tych, na schorzenia dróg oddechowych.
Cenna roślina medycyny naturalnej
Nie tylko farmakolodzy wykorzystują właściwości szczawiu. Medycyna naturalna także czerpie z rośliny to, co najzdrowsze i najlepsze. Szczaw najlepiej zbierać na początku lata. Wtedy liście i korzenie są najbardziej wartościowe. Pomagają w przypadku zatruć pokarmowych. Zaś w wersji sproszkowanej, przydają się na zmiany skórne, przyspieszając gojenie ran i owrzodzeń. Z rośliną warto uważać, szczególnie w przypadku najmłodszych. Jego zbyt duża ilość może zaszkodzić dzieciom. Przyczyną będą szczawiany, które wypłukują z organizmu cenny wapń, niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu. U dzieci może skutkować to zaburzeniami wzrostu kości oraz pracy mięśni.
Nie tylko zupa szczawiowa
Szczaw kojarzony jest nieodłącznie z zupą, która nie wszystkim przypada do gusty. Najbardziej niechętnie podchodzą do niej najmłodsi, być może przez kwaskową nutę i zielony kolor. Lecz nie tylko słynna szczawiowa wyjdzie nam z zielonych liści, zebranych na łące czy w ogrodzie. Choć warzywo w sezonie letnim znajdziemy także w warzywniakach. Ze szczawiu przygotujemy aromatyczny sos do jaj, mięs czy ryb. Również pyszny omlet, który będzie pożywnym śniadaniem czy zapiekankę warzywną na letni obiad. Szczaw uzupełni smak zupy na zimno, czyli chłodnika, który świetnie będzie komponował się z młodymi ziemniakami oraz koperkiem. Młode listki szczawiu odmienią zieloną sałatkę ze świeżych warzyw. Przygotowując tradycyjną zupę szczawiową, warto poddusić szczaw na maśle i podlać bulionem. Zupę najlepiej podawać z jajkiem ugotowanym na twardo, które idealnie pasuje do tego zdrowego warzywa.
Szczaw to zdecydowanie wartościowa i smaczna roślina, choć nie wszyscy muszą być jej miłośnikami. Jeśli lubimy zielone warzywa, które zaskakują swoim smakiem, warto spróbować potraw z dodatkiem szczawiu – dla zdrowia i nowych doznań kulinarnych.
Katarzyna Antos