Często traktujemy nasze zmysły jako rzecz daną raz na zawsze. Słuch, wzrok, dotyk, węch wydają się nam tak codzienne, tak wszechobecne, że nie zauważamy tak naprawdę, że są i nam służą. Przekonujemy się o tym dopiero, gdy przestają spełniać swoje funkcje albo, co gorsza, nieszczęśliwie je tracimy. Zmiana nawyków i docenienie zmysłów, a przede wszystkim dbanie o nie, może być wielkim krokiem, by działały poprawnie przez całe życie.
Na jakość naszego wzroku wpływa masa czynników, z których istnienia musimy zdawać sobie sprawę. Jedne są mniej istotne, pozostałe bardziej. Spożywany pokarm, skład powietrza, którym oddychamy, długość snu, ilość przeżywanego każdego dnia stresu, a nawet używki – substancje psychoaktywne, takie jak alkohol bądź ecstasy, bardzo odwadniają cały organizm, w tym gałki oczne. Trudno jest zapobiec wszystkim okolicznościom i ten cenny zmysł częstokroć zużywa się mimo starań. Co więc zrobić, kiedy oczy nie działają tak sprawnie, jak dawniej?
Jak witaminy i jedzenie wpływa na nasz wzrok?
By zredukować postępowanie schorzeń oczu, musimy szczególnie zadbać o rodzaj spożywanego pokarmu. Jedzenie, które konsumuje na co dzień, pełne jest tzw. wolnych rodników źle wpływających na ogólne funkcjonowanie naszego organizmu. Podstawą właściwiej dla oczu diety powinny być karotenoidy oraz witamina A, która zapobiega rozwijaniu się wad wzroku. Witamina ta spowalnia degenerację plamki żółtej oraz kataraktę. Możemy ją znaleźć w marchewkach, brzoskwiniach, jajach czy serach. Wzbogacenie ich o witaminy C i E oraz cynk i selen z pewnością nie zaszkodzi. Dwa ostatnie są pierwiastkami wchodzącymi w skład enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie w organizmie wolnych rodników. Cynk znajdziemy w takich pokarmach, jak ryby, owoce morza, drożdże, pełnoziarniste produkty spożywcze czy rośliny strączkowe.
Gdy wzrok zaczyna szwankować
W obecnych czasach nie sposób uchronić się przed wszystkimi czynnikami szkodzącymi naszemu wzrokowi. Gdy części jesteśmy w stanie zapobiec, inne zastępują ich miejsce. Stres, palenie papierosów, zanieczyszczone powietrze, produkty wzbogacane o chemię syntetyczną. Wielu ludzi w trosce o swoje oczy sięga po usługi branży optycznej i zaczyna korzystać ze specjalistycznych soczewek. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, iż bynajmniej nie są one desperacką ucieczką, a prędzej receptą na lepsze widzenie. Dzisiejsze soczewki są tak skonstruowane, aby nie tylko blokowały dalszy rozwój schorzeń, lecz również je leczyły.
W ostatnim czasie pojawiło się wiele punktów i serwisów internetowych oferujących wsparcie optyczne (takich przykładowo jak twojepierwsze.pl). Rynek branży optycznej jest wielki, toteż konkurencja również jest spora. My jako klienci możemy z tego skorzystać. Dany punkt bowiem będzie zabiegał o to, aby utrzymać przy sobie nabywców swoich usług. Mamy wówczas pewność, że zostaniemy obsłużeni poważnie i z profesjonalizmem.
Najważniejsze zasady użytkowania soczewek
Trzeba wiedzieć, że nie wystarczą same soczewki, aby zadbać o nasz wzrok. Nie są one cudownym środkiem na wszystkie bolączki, a żeby mogły one jak najlepiej spełniać swoje zadania i służyć nam długo, musimy umieć je użytkować. Z reguły punkty branży optycznej wyposażają swoich klientów w instrukcje, jak odpowiednio korzystać z powierzonych im soczewek. W ich przypadku nie sprawdzi się motto „Nie muszę czytać instrukcji”, a skutki niedostosowania się do zaleceń mogą być naprawdę przykre. Przeznaczone na zakup soczewek pieniądze nie zwrócą się, a my z braku rozsądku możemy nawet zaszkodzić swoim oczom.