Alergia pokarmowa może wystąpić nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych. Czym się charakteryzuje?
Uczulenie na jedzenie, czyli szkodliwe alergeny
Ludzki organizm może różnie reagować na przyjmowane produkty. To co jedni spożywają bez obaw, innych uczula. Wszystko zależy od pracy układu immunologicznego. Alergia pokarmowa jest dość powszechnym rodzajem uczulenie. W czasach, kiedy produkuje się ogromne ilości przetworzonej żywności, wzrasta także liczba osób z alergią. Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się po zjedzeniu różnych produktów. Wśród tych, które najczęściej powodują reakcje alergiczne wyróżniamy orzeszki ziemne, zboża, warzywa, owoce, barwniki, jaja, mięso, ryby, skorupiaki. Alergia pokarmowa jest często dziedziczona. Zdarza się więc, że kilka osób w rodzinie ma podobny problem z uczulającym jedzeniem.
Alergia pokarmowa u dorosłych – objawy i leczenie
Objawy alergii pokarmowej u dorosłych mogą dotyczy całego organizmu. Najczęściej objawów związanych jest z układem pokarmowym. Mogą pojawić się bóle brzucha, nudności, wzdęcia, wymioty. Symptomy uczulenia dość często ukazują się na skórze alergika, w postaci rumienia czy wszelkich stanów zapalnych oraz atopowego zapalenia skóry. Po spożyciu uczulających produktów może nastąpić łzawienie oczu, katar, duszności, migrena czy uczucie zmęczenia. Najbardziej niebezpiecznym z objawów jest wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci. Objawy alergii pokarmowej pojawiają się od razu po zjedzeniu lub nawet kilkanaście godzin później, dlatego warto obserwować reakcje swojego organizmu i całego ciała. W przypadku tego typu uczuleń, alergicy muszą przejść na dietę eliminacyjną, polegającą na wykluczeniu szkodliwych alergenów z codziennego jadłospisu. Zmiana nawyków żywieniowych może okazać się sporym wyzwaniem, ale z pewnością przyniesie dużo korzyści dla zdrowia. Przy utrzymujących się objawach, lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub innych. Jednym ze sposobów leczenia jest również odczulanie czyli immunoterapia swoista. Dzięki niej, układ odpornościowy przyzwyczaja się do alergenu, co powoduje stopniowe zmniejszanie reakcji alergicznych.
Alergia pokarmowa u dorosłych to tak samo ważny problem jak w przypadku dzieci. Reakcje, pojawiające się po spożyciu danych produktów mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Konsultacje z alergologiem pomogą rozpoznać alergię, umożliwiając jej leczenie.