Szczaw jest zdrową rośliną, wykorzystywaną w gastronomii. Jest także roślina, która pyli i tym samym powoduje uczulenia. Alergia na szczaw – jakie są jej przyczyny i objawy?
Alergia na szczaw
Szczaw należy do gatunku rdestowatych. Roślinę można zaobserwować na łąkach, w ogrodach czy na działkach. Szczaw zwyczajny czy ogrodowy jest wykorzystywany jako warzywo. Każdy z nas zna pewnie jego charakterystyczny, kwaśny smak. Roślina występuje na całym świecie. Wiele z gatunków szczawiu to chwasty. Jemy liście szczawiu, ale w jego charakterystyce mowa też o kwiatach. Groniaste kwiatostany, zwykle w żółtym kolorze, kwitną od maja do sierpnia. Alergia na szczaw dotyczy pyłków, które produkuje roślina. Najbardziej narażone na działanie pyłków szczawiu są organizmy nadwrażliwe na pyłki.
Alergia na szczaw – przyczyny i objawy
Przyczyną alergii są wspomniane wcześniej pyłki. Kwiatostany szczawiu wytwarzają pyłki, które są szkodliwe dla dróg oddechowych. Powodują więc alergie wziewne. Najtrudniejszy czas dla osób uczulonych na szczaw przypada pomiędzy końcem maja a drugą połową lipca. Wtedy obserwujemy największe stężenie pyłków szczawiu w powietrzu. Średnie stężenie określa się na terenach podmiejskich. Szczaw rośnie w okolicy rzek, na nieurodzajnych i kwaśnych glebach. Alergia na szczaw należy do rzadkich typów uczuleń. Charakterystyczne objawy tego uczulenia to łzawienie oczu, katar alergiczny, ból głowy czy pieczenie w nosie. Do typowych dolegliwości zalicza się także trudności w oddychaniu, takie jak przy astmie. Objawy są podobne jak przy innych alergenach wziewnych, takich jak pyłki roślin. Alergicy powinni więc unikać terenów, gdzie rośnie szczaw. Lepiej zrezygnować ze spacerów po łąkach czy brzegach rzeki, gdzie znajduje się dużo dzikiej roślinności, szczególnie w sezonie największego pylenia roślin.
Alergia na szczaw, choć nie występuje zbyt często, może uprzykrzyć nam letnie dni. Zwracajmy więc uwagę na miejsca, w których spędzamy czas na świeżym powietrzu. Starajmy się spacerować po deszczu, kiedy ilość pyłków w powietrzu znacząco się zmniejsza. Dzięki temu unikniemy reakcji alergicznych i dolegliwości z nimi związanych.
Katarzyna Antos