przyczyny alergii na pomidory

W sklepach nie brakuje wysoko przetworzonych produktów spożywczych, ale te świeże jak owoce i warzywa także pozostawiają wiele do życzenia. Cały rok mamy dostęp do pomidorów, które niestety mogą wywoływać uczulenie. Jakie są przyczyny alergii na pomidory?

Pomidory

Pomidory należą do rodziny psiankowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej i z powodzeniem przyjęły się w polskim klimacie. W botanice pomidory są klasyfikowane jako owoce, ale my traktujemy je jako warzywa. Liczne gatunki, kształty oraz barwa zachęcają do jedzenia. Malinowe, cherry czy o pomarańczowej lub czarnej barwie, stanowią wspaniałe uzupełnienie wielu dań. Pomidory zawierają wiele cennych elementów odżywczych, ale powodują także alergie pokarmowe.

Przyczyny alergii na pomidory

Sezon na pomidory rozpoczyna się latem, ale cały rok możemy przebierać w różnych gatunkach, które znajdziemy w sklepach i na straganach. Pomidory są bogatym źródłem antyoksydantów i soli mineralnych. Dodatkowo są mało kaloryczne, więc praktycznie moglibyśmy jeść je do woli, gdyby nie alergia pokarmowa na pomidory. Główną przyczyną uczulenia są białka, znajdujące się w tych lubianych warzywach. Profilina i chitynaza klasy I to szkodliwe dla alergików związki. Zwykle uczula surowy pomidor. Uczulenie dotyczy gównie jednego z białek. Zjedzenie kanapki czy sałatki z pomidorem może zakończyć się reakcją alergiczną organizmu. Nawet warzywa poddane obróbce termicznej takiej jak gotowanie czy pieczenie mogą uczulać. Nie możemy czuć się bezpiecznie jedząc zupę pomidorową, jeśli jesteśmy uczuleni na pomidory. Alergia może łączyć się z innymi alergenami takimi jak pyłki roślin. Wtedy dochodzi do reakcji krzyżowych, które mogą objawiać się nasilonymi dusznościami.

Objawy alergii na pomidory

Do charakterystycznych objawów alergii na pomidory zaliczamy swędzenie i pieczenie warg, wrażenie rośnięcia kuli w gardle, pieczenie oczu a nawet swędzenie skóry. Sygnały uczulenia mogą pojawić się zaraz po zjedzeniu lub w trakcie kontaktu warzywa ze skórą. Podczas zrywania pomidorów na działce możemy zaobserwować ślady na skórze rąk w postaci zaczerwienienia i wysypki. Wśród reakcji alergicznych wyróżnia się także ataki astmy, kaszel czy biegunki. Jednak tego typu oznaki alergii występują znacznie rzadziej. Po rozpoznaniu alergii na pomidory zaleca się unikanie kontaktu z alergenem. alergia na pomidoryDla alergików to informacja o wykluczeniu z diety pomidora oraz wszelkich produktów zrobionych na jego bazie. Prewencja dotyczy także samego dotykania warzyw. Jeśli po kontakcie pojawiają się zmiany skórne, nie jedzmy pomidora, ponieważ jego spożycie może zakończyć się wspomnianymi wcześniej problemami zdrowotnymi.

Pomidory, choć smaczne i zdrowe, mogą być przyczyną alergii pokarmowych. Wykonując testy skórne lub próby prowokacyjne możemy sprawdzić, czy to właśnie czerwony owoc jest przyczyną alergii.

Katarzyna Antos