Alergia na pleśń
Sandy Millar z Unsplash

Alergie typu wziewnego stanowią problem powszechny. Szacuje się, że niemal co piąty dorosły, oraz co trzecie dziecko w krajach rozwiniętych cierpi na jakiegoś rodzaju uczulenie. Alergia na pleśń przybrała na sile w ciągu ostatnich lat. Ma to związek ze wzrostem wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych, lepszymi warunkami do rozwoju tych mikroskopijnych grzybów. Wyjątkowa wrażliwość ludzkiego układu immunologicznego na zarodniki pleśni może występować z różnym nasileniem.

 

Objawy:

W zależności od osoby objawy mogą być łagodne, umiarkowane lub intensywne. Na ogół sprowadzają się do kataru, kichania czy kaszlu. Często towarzyszyć temu mogą swędzenie gardła i oczu czy zapalenie zatok. Uczulenie na pleśń może występować zarówno u dzieci jak i dorosłych. Symptomy mogą pojawiać się okresowo, ale mogą też występować przez cały rok. Alergia na pleśń jest szczególnie niebezpieczna u osób chorych na astmę. Może prowadzić do nasilenia objawów choroby, utrudniać oddychanie, prowokować napady duszności. Kiedy zdiagnozowane zostanie uczulenie na pleśń można rozpocząć profilaktyczne działania.

Leczenie:

Niestety – alergii nie da się do końca wyleczyć, można jednak łagodzić jej objawy, poprzez stosowanie donosowych kortykosteroidów, doustnych leków przeciwhistaminowych. Istotne jest również właściwe przygotowanie pomieszczeń, w których przebywa się na co dzień. Warto zadbać o odpowiednią wentylację mieszkania oraz pomieszczeń w nim pozbawionych okien; regularnie usuwać wilgoć (przy pomocy specjalnych filtrów do powietrza); usuwać pleśń oraz wymieniać filtry do klimatyzatorów i urządzeń grzewczych.