alergia na orzechy
Pratik Bachhav z Unsplash

Alergie zdają się być kolejną z chorób cywilizacyjnych. Nadwrażliwość na określony składnik powietrza, czy też pokarmu zdradza duża część globalnego społeczeństwa. Choć na alergię pokarmową częściej cierpią dzieci, to jednak również wśród populacji dorosłych występują jej przypadki (stanowią one od 2 – 4 % ogółu populacji). Warto przy tym zwrócić uwagę, że dzieci często z alergii wyrastają, natomiast u dorosłych to stan przewlekły, którego objawy mogą być groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Uczulać może zarówno konkretne pożywienie, jak i jego określony składnik odżywczy.

Orzechy

Wśród dojrzałych osób do najczęściej alergizujących pokarmów należą: ryby i owoce morza, pomidory, seler, zboża, cytrusy, przyprawy czy truskawki. Często źródłem uczulenia są również orzechy. Alergia na orzechy może dotyczyć różnych ich gatunków – takich jak arachidy, orzechy włoskie, laskowe, piniowe czy brazylijskie. Często sam zapach orzechów czy masła orzechowego może powodować łzawienie oczu. Najczęsrztą postacią uczulenia jest alergia na orzeszki ziemne. Wystarczy niewielka ilość alergenu aby wywołać reakcję alergiczną. Dodatkowo uczulenie na orzechy ziemne często występuje w reakcji krzyżowej w alergii na pyłki traw. Do podstawowych objawów należą: świąd skóry, wysypka, obrzęk języka i warg – to lekkie symptomy, które mogą pojawić się nawet przy minimalnym kontakcie – styczności ze skórą, drogą wziewną itp. Przy cięższej reakcji istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego. Wymaga on natychmiastowego zastrzyku z adrenaliny.

Alergia na orzechy

Alergia na orzechy ma to do siebie, że reakcje następują zaraz po kontakcie z uczulającym składnikiem. „Leczenie” objawów alergii na orzechy opiera się głównie na unikaniu alergenu oraz produktów, które mogą zawierać jego śladowe ilości. Dlatego dieta eliminacyjna wymaga dokładnego czytania etykiet, oraz ostrożności przy spożywaniu gotowych produktów. Warto również skonsultować się z dietetykiem, tak, aby wyeliminowany z jadłospisu pokarm móc zastąpić jego odżywczym ekwiwalentem.