Alergia na mąkę
Theme Photos z Unsplash

Alergia pokarmowa może mieć wiele przyczyn. Jej źródeł można dopatrywać się zarówno w czynniku genetycznym (który rzecz jasna przeważa) jak i środowiskowym.
Wyróżniamy alergeny naturalne – odpowiedzialne za większość uczuleń, oraz alergeny sztuczne. Do alergenów naturalnych zaliczamy również produkty pochodzenia roślinnego, w tym zbożowe (w szczególności zawierające gluten, jak pszenica, żyto, owies, jęczmień). Na szczęście uczulenie na mąkę nie musi oznaczać rezygnacji z pieczywa czy makaronów. Wystarczy pamiętać, by zaopatrzyć się w składniki takie jak: mąka ryżowa oraz jej pochodne (np. azjatyckie makarony z ryżu, mączki sojowej, fasoli mung), produkty na bazie ryżu brązowego, gryki, prosa. Współcześnie czytanie etykiet nie nastręcza już takich trudności jak dawniej, produkty bezglutenowe są bowiem specjalnie oznaczone.

Uczulenia

Objawy uczulenia w przypadku nie przestrzegania zasad diety eliminacyjnej mogą być wyjątkowo uciążliwe. Należą do nich m.in. reakcje ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka), oddechowego (nieżyt nosa, skurcz oskrzeli, problemy z oddychaniem), czy objawy skórne (pokrzywka, wypryski, atopowe zapalenie skóry). Może dojść również do wstrząsu anafilaktycznego. Reakcja alergiczna może pojawić się bezpośrednio po spożyciu produktu, ale także po 2 dniach od posiłku. Wszystko zależy od cech indywidualnych osoby uczulonej.

U dzieci zazwyczaj pojawiają się głównie zmiany skórne, u dorosłych – reakcje alergiczne są z reguły cięższe. Podstawą leczenia jest uważne komponowanie codziennego jadłospisu, w oparciu o produkty naturalne, nieprzetworzone, oraz nie zawierające czynników alergizujących, a także w miarę możliwości samodzielne przygotowywanie posiłków.