alergia na bakłażany

Bakłażany to bardzo smaczne warzywa, o charakterystycznej barwie. Alergia na bakłażany nie występuje dość często, ale warto poznać jej przyczyny i objawy.

Bakłażany

Bakłażany należą do rodziny psiankowatych. Fachowa nazwa rośliny to psianka podłużna, choć znana jest także jako oberżyna czy gruszka miłosna. Bakłażan pochodzi z państw afrykańskich. W Polsce, uprawiany jest w odpowiednich warunkach mikroklimatycznych. Owoc rośliny ma charakterystyczny, ciemnofioletowy kolor i piękną, błyszczącą skórkę. W swoim wyglądzie przypomina cukinię. Bakłażany są uprawiane na całym świecie, ponieważ stanowią wdzięczny produkt kulinarny, szczególnie kuchni wegetariańskiej.

Alergia na bakłażany

Bakłażany, należące do warzyw, automatycznie są obecne na liście alergenów pokarmowych. Alergie tego typu to powszechne zjawisko. Rośnie liczba alergików, szczególnie dzieci, do czego przyczyniają się chemiczne nawozy, stosowane do uprawy roślin. Alergia na bakłażany to dość rzadki typu uczulenia na pokarmy, ponieważ roślina ta, raczej nie jest typowym składnikiem polskiej diety. Bakłażany są jednak są dostępne wstępach przez cały rok kalendarzowy.

Przyczyny i objawy

Alergeny bakłażanu są podobne do tych, które znajdują się w pomidorach, papryce czy ziemniakach, dlatego osoby uczulone na te warzywa, mogą wykazywać reakcje po zjedzeniu bakłażana. Reakcja alergiczna na pokarmy może nastąpić natychmiast po spożyciu, lub kilka godzin czy dniu później. Wtedy mowa o alergii opóźnionej. W przypadku silnych reakcji, konieczna może okazać się pomoc medyczna.

Typowe objawy alergii pokarmowej na bakłażany dotyczą jamy ustnej. U osoby uczulonej zaobserwujemy świąd warg, pieczenie jamy ustnej, języka oraz obrzęk gardła. To tzw. zespół alergii jamy ustnej, który bardzo często pojawia się przy uczuleniach pokarmowych. Nasilone oznaki alergii może spowodować obecność pyłków w powietrzu, co ma miejsce w sezonie pylenia. Przy dość silnej alergii mogą wystąpić nudności i trudności w oddychaniu. U niemowląt, zwykle pojawia się wysypka skórna i rumień, nawet po samym kontakcie z bakłażanem. Przyczyną alergii są substancje, które znajdują się w roślinie. Białka mogą nie być tolerowane przez organizm człowieka, w efekcie czego dochodzi do reakcji alergicznych.

bakłażanNa szczęście bakłażany nie są na tyle popularnymi warzywami, by były obecne w wielu daniach. Osoby uczulone muszą dbać o to, by w zmawianych potrawach nie było szkodliwego alergenu, czyli w tym wypadku bakłażanu. W restauracji zawsze można zapytać kelnera o skład wybranej potrawy. Warto uważać na dania kuchni wegańskiej i wegetariańskiej, w których nie brakuje dań, z wykorzystaniem bakłażanów.

Katarzyna Antos