alergia-na-bialko

Lista uczulających substancji jest bardzo długa. Białko także się na niej znajduje. Alergia na białko występuje często – co warto o niej wiedzieć?

Białko – szkodliwy alergen

Wiele produktów spożywczych zawiera białko. Ta substancja, znajduje się w produktach mlecznych, roślinach strączkowych czy mięsie. Białko jest elementem większości diet. Jego nadmiar może jednak powodować podwyższenie poziomu cholesterolu, wzrost ciśnienia czy problemy z sercem. Białko to także popularny alergen. Układ immunologiczny często reaguje alergią pokarmową na spożycie zwłaszcza mleka czy jajek. Z tego typu alergii na białko, dzieci zwykle wyrastają po ukończeniu 3 roku życia.

Alergia na białko mleka i jajek

Alergia na białka mleka i jajek to najczęściej występujący typ alergii pokarmowej. Przy takim uczuleniu stosuje się dietę eliminacyjną, wykluczającą z codziennego jadłospisu szkodliwe alergeny. Taką, specjalną dietę bardzo często stosują także matki karmiące piersią, ponieważ u niemowląt bardzo często diagnozuje się alergię na białko. Niektórym osobom dorosłym, uczulenie towarzyszy całe życie, co zmusza ich do przestrzegania odpowiedniej diety. W pozostałych przypadkach, dietę należy stosować do około roku czasu. Po tym okresie można stopniowo wprowadzać ponownie produkty zawierające białko, obserwując zachowanie organizmu na ich spożycie. Dieta eliminacyjna wymaga uzupełniania niedoboru białka produktami zastępczymi, pozbawionymi związków alergizujących.

Objawy alergii na białkobialko-mleka

Do najczęściej występujących objawów alergii na białko zaliczamy biegunki, wymioty oraz wzdęcia. Często pojawiają się także sygnały takie jak katar, kaszel czy problemy z oddychaniem. Na skórze można zauważyć wysypkę. Alergia pokarmowa na białko bywa także przyczyną rozwoju przewlekłej choroby skórnej jaką jest atopowe zapalenie skóry. Ewentualne objawy uczulenia złagodzą odpowiednie preparaty, zlecone przez alergologa. Najlepszym rozwiązaniem, jest jednak unikanie produktów zawierających szkodliwe dla nas białko. Alergię potwierdzą testy skórne lub prowokacyjne, które wykona lekarz alergolog. Warto więc zgłosić się do specjalisty, jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy.

Alergia na białko jest coraz częściej diagnozowana. Odpowiednie nawyki żywieniowe i przestrzeganie diety, pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu immunologicznego, bez pojawienia się reakcji alergicznych.