Domy z bali są ostatnio coraz bardziej popularne. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób konstruuje się taki dom – których materiałów należy używać, ile czasu trwa budowa domu z bali i jakie etapy powinno się przeprowadzać. Postaramy się pokrótce opowiedzieć o tym, jak buduje się domy z bali i co warto o takiej budowie wiedzieć.
Czym jest dom z bali? Jak wygląda jego konstrukcja?
Dom z bali to nic innego, jak drewniany dom, którego ściany buduje się z grubych bali. Takie bale układane są jedna na drugiej, a później spinane specjalnymi szpilkami. Bale mają przeróżnej maści przekroje, choć do najbardziej popularnych należą projekty domów z okrągłych bali. Oczywiście, z bali nie są tworzone wyłącznie ściany, ale też schody czy strop. Jako, że izolacja drewna zazwyczaj w pełni nie wystarcza, należy bale ocieplać termoizolacją od środka – tak, by nie popsuć efektu wizualnego domu od zewnątrz.
Szkielet domu jest drewniany – a więc, słupy, belki, strop, podwaliny czy inne elementy domu z bali, składające się na całą konstrukcję. Między tymi elementami umieszcza się izolację cieplną oraz akustyczną, najczęściej w postaci wełny mineralnej. Konstrukcję się ociepla, a następnie zabudowuje np. płytami drewnopochodnymi. Domek z bali powinien mieć też specjalną folię pod płytami, która będzie chroniła szkielet przed wiatrem i wilgocią. Jeżeli chcesz mieszkać w takim domu, nie można pominąć dodatkowego ocieplenia ścian.
Nie jest powiedziane, że dom z bali musi od środka wyglądać identycznie, jak na zewnątrz. Tak naprawdę, w środku można wykończyć swój projekt zupełnie dowolnie – np. otynkować ściany w tradycyjny sposób. Ze względu na konstrukcję domu, będzie to jednak bardzo czasochłonne przedsięwzięcie, wymagające ogromnego nakładu pracy.
Materiał wykorzystywany do budowy domu z bali
Jak wiadomo, projekt domu z bali opiera się na drewnie. Drewno jest jednak z reguły bardzo trudnym materiałem, które musi spełniać wiele wymagań. Aby można było postawić domek z bali, drewno musi być zatem:
- odpowiednio obrobione
- zabezpieczone przed ogniem
- zabezpieczone przed szkodnikami
- suche (mniej, niż 19 % wilgotności)
- klasy C24, C30, C35 albo C40
Nie możesz ot tak, po prostu przywieźć sobie bale z lasu i zbudować dom. Drewno powinno być przede wszystkim suche, ale też zdrowe i proste. Aby zachować swój wymiar, drewno musi mieć jak najmniejsze usłojenie (dobrym wyborem będzie więc drzewo z mroźnego klimatu północnego). Dziś do budowy takiego domu często wykorzystywane są również bale z drewna klejonego, które jest wytrzymałe na odkształcenia czy pęknięcia.
Ile czasu trwa budowa domu z bali?
Czas postawienia domu z bali jest o wiele krótszy, niż np. tradycyjnego domu murowanego. Nie wymagane są przerwy technologiczne, a domy po ich wybudowaniu można od razu wykańczać – czyli ocieplić, zrobić suchą zabudowę i pomalować ściany (najczęściej wystarczy polakierować drewno).
Jeżeli chodzi o tempo wykonywania prac, rekordzistą jest dom szkieletowy z bali. W fabryce konstruuje się jego ściany czy dach i stropy, przywozi na plac budowy i montuje. Niektóre firmy oferują również prefabrykowane moduły, pozwalające skrócić budowę domu do… 3 miesięcy! Prefabrykowane domy z bali oraz domki drewniane powinno się stawiać zazwyczaj od grudnia do marca.