Z roku na rok przybywa alergików. Ten proces będzie trwał dalej, ponieważ żyjemy w zanieczyszczonym środowisku i spożywamy wysoko przetworzoną żywność. Alergią nazywamy nieadekwatną do zagrożenia reakcję organizmu, w której traktuje on ciało obce jako potencjalne zagrożenie. W rezultacie uruchomione zostają reakcję, która mają na celu zwalczenie obcego. Wyróżniamy różne rodzaje reakcji uczuleniowych – alergię skórne, alergie pokarmowe i alergie wziewne. Dlaczego nie należy lekceważyć alergii pokarmowych?
Alergia pokarmowa prowadzi do niedoboru substancji odżywczych
Jeśli regularnie odczuwasz wzdęcia, nudności, ból brzucha, masz problemy z nadmiarem gazów, to nie lekceważ tego problemu. Często zakładamy, że coś, co zjedliśmy, było nieświeże lub ciężkostrawne. Tymczasem dokuczliwe objawy mogą być symptomem alergii pokarmowej. Dopóki nie wiesz, co cię uczula, nie jesteś w stanie tego wyeliminować ze swojego menu. W rezultacie ten czynnik dalej niekorzystnie oddziałuje na twój układ pokarmowy. W związku z tym, iż alergii pokarmowej często towarzyszą wymioty oraz biegunka, prowadzi ona do niedoboru substancji odżywczych. Wchłanianie składników pokarmowych, w tym witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest utrudnione. W rezultacie nieleczona alergia pokarmowa może prowadzić do anemii (niedobór żelaza), wypadania włosów i zwiększonej łamliwości paznokci (niedobór cynku), zajadów (niedobór witamin z grupy B). Niedobory substancji odżywczych pojawiają się, choć odżywiamy się prawidłowo, nasza dieta jest zbilansowana. Po prostu składniki pokarmowe nie są w stanie się wchłaniać przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego spowodowanych przez alergię.
Nieleczona alergia pokarmowa może prowadzić do uszkodzenia kosmków jelitowych
Jeśli przez lata ignorujesz alergię pokarmową, musisz liczyć się z tym, że przewlekły stan zapalny w obrębie przewodu pokarmowego, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie kosmków jelitowych. To właśnie one odpowiadają za przyswajanie składników odżywczych.
Alergia pokarmowa prowadzi do zaburzeń w składzie mikroflory jelitowej
W związku z tym, iż alergii pokarmowej towarzyszy wiele patologicznych reakcji organizmu, w tym biegunka, może ona prowadzić do zaburzeń ilościowo-jakościowych mikroflory jelitowej. W rezultacie organizm zostaje pozbawiony jednej ze swoich naturalnych barier ochronnych. To właśnie dobre bakterie kwasu mlekowego chronią nas przed namnażaniem potencjalnych patogenów.
Alergia pokarmowa z czasem może zacząć zagrażać życiu
Jeśli ktoś przez lata ignoruje alergię pokarmową, może się okazać, że w pewnym momencie zjedzenie niewielkiej porcji potrawy zawierającej alergen, doprowadzi do wstrząsu anafilaktycznego. W przypadku pojawienia się tak gwałtownej reakcji organizmu, należy niezwłocznie podać zastrzyk z adrenaliny. W przeciwnym wypadku osoba dotknięta wstrząsem anafilaktycznym może się po prostu udusić.