Jabłko stanowi zdrowy element diety. To popularny i lubiany owoc, który może wywołać reakcje alergiczne. Alergia na jabłko – przyczyny i objawy, które koniecznie musisz poznać!
Alergia na jabłko
Pyszny owoc jakim jest jabłko, to także alergen pokarmowy, na dodatek dość popularny. Alergia na jabłko jest jedną z alergii pokarmowych. Oznacza to, że po zjedzeniu owoców dochodzi do pojawienia się reakcji alergicznej, które może objawić się w różny sposób. Uczulenie na jabłka bardzo często łączy się z alergią na brzozę. Powodem wystąpienia reakcji krzyżowych jest pochodzenie obydwu roślin, które należą do jednej rodziny.
Alergia na jabłko – przyczyny i objawy
Jabłko jest źródłem alergizujących białek. Przyczyna wielu alergii na jabłka są nowe gatunki jabłoni czy chemikalia, używane przy uprawie drzew. Jabłka zawierają kilka dość silnie uczulających białek tzw. stresu roślinnego. Związki są identyczne jak białka brzozy. Oprócz tego, w owocach znajduje się profilina, która może uczulać, tak samo jak pyłek roślin. Tak więc nie tylko same owoce bywają przyczyną alergii, ale także kwiaty drzewa.
Objawy alergii na jabłko są dość zróżnicowane. Dolegliwości uczuleniowe mogą obejmować skórę, układ oddechowy czy pokarmowy człowieka. Alergia pokarmowa może być związana z uczuleniem wziewnym. Po spożyciu jabłka może pojawić się obrzęk języka, ust czy gardła. Ewentualną oznaką jest także świąd skóry czy biegunki. Do nieco poważniejszych objawów zalicza się pokrzywkę czy wysypkę. Już samo trzymanie jabłka w dłoniach bywa przyczyną alergii kontaktowej, w efekcie które pojawi się rumień, świąd i wysypka. Podobne reakcje obserwuje się po zjedzeniu banana, czereśni czy gruszki. Owoc jest zagrożeniem też pod względem układu oddechowego, ponieważ po jego zjedzeniu zdarzają się duszności oraz inne typowe objawy astmatyczne. Najwięcej alergenów znajduje się w skórce owocu. Po obróbce termicznej, u większości alergików objawy nie występują.
Jabłko już według biblijnej opowieści miało swój niechlubny tytuł. Okazuje się, że w przypadku uczuleń nie jest inaczej. Alergia na jabłko to dość powszechny problem. Odczulanie na pyłki brzozy może pomóc w zmniejszeniu objawów uczulenia na jabłko. Innym rozwiązaniem jest unikanie spożycia czy samego kontaktu z uczulającymi owocami.
Katarzyna Antos