truskawki

Sezon letni to czas, kiedy na rynku dostępnych jest wiele owoców. W tym okresie zdecydowanie częściej po nie sięgamy. Niektóre z nich mogą jednak uczulać.

Alergia pokarmowa może dotyczyć także spożywanych owoców. Mimo zawartości licznych witamin i innych zdrowych składników, zawierają także substancje uczulające. Warto więc poznać najbardziej popularne owoce, które mogą wywołać reakcje alergiczne.

Truskawki

Truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców sezonowych. Są pyszne i pachnące. Możemy jeść je same, ale stanowią także znakomity dodatek do ciast, deserów a nawet sałatek. Osoby uczulone, po spożyciu tych owoców mogą odczuwać pieczenie i swędzenie w jamie ustnej. Wysypka, pokrzywka czy zapalenie skóry to także objawy alergii na truskawki, które mogą pojawić się zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Poziomki

Przy uczuleniu na truskawki, należy unikać także poziomek. Mimo tego, ze to bardzo smaczne owoce i bez problemu znajdziemy je w ogrodach czy w lesie, one także mogą nas uczulić. Objawy alergii są podobne jak w przypadku truskawek.

Brzoskwinie

Soczyste brzoskwinie bardzo często znajdują się w ogródkach działkowych. Te pyszne owoce również bywają powodem alergii. Reakcje uczuleniowe zwykle dotyczą zmian na skórze w postaci zaczerwienienia czy wysypki. Po zjedzeniu brzoskwiń mogą pojawić się również bóle brzucha bądź wymioty.

Wiśnie

Wiśnie znakomicie nadają się na soki i przetwory. Ich spożycie może wywołać niechciane uczulenie w postaci świąd czy nudności. Gdy zauważymy tego typu oznaki, należy zrezygnować nie tylko z wiśni, ale produktów, które zawierają te owoce.

Agrest

agrest

Agrest najlepiej smakuje spożywany na surowo, ale przetwory z niego zrobione będą równie dobre. Niestety zawiera on pestki, które są bardzo często przyczyną uczuleń. Zrezygnujmy z tych sezonowych owoców, jeśli jesteśmy na niego uczuleni.

Każdy organizm reaguje inaczej. Na jedne owoce możemy być uczuleni a na inne nie. Obserwujmy zachowanie naszego organizmu i ciała po spożyciu sezonowych owoców. W razie potrzeby zawsze możemy zgłosić się do alergologa, który udzieli nam niezbędnej pomocy.